Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni? Od kiedy wydłuża się dzień?

2023 rok już za pasem, dlatego wiele osób zastanawia się, kiedy czeka nas zmiana czasu na wiosenny. I choć za oknem pogoda, może przypominać wiosnę, na przestawienie zegarków przyjdzie nam jeszcze trochę zaczekać.

Ostatnia zmiana czasu (z letniego na zimowy) miała miejsce z końcem października, a dokładnie w ostatni weekend z 29 na 30 października 2022 roku. Przestawialiśmy wówczas zegarki o godzinę do tyłu, w związku z czym spaliśmy o godzinę dłużej. Kiedy kolejna zmiana? 

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni? 

W ostatnich dniach pogoda o wiele bardziej przypominała ciepłą wiosnę niż zimę, którą powinniśmy oglądać za oknami. W związku z tym wiele osób zaczęło zastanawiać się nad tym, kiedy czeka nas najbliższa zmiana czasu - tym razem z zimowego na letni. 

Zmiana czasu z zimowego na letni zawsze ma miejsce w ostatni weekend marca. W tym roku będzie to noc z 25 (sobota) na 26 (niedziela) marca 2023 roku. Zegarki przestawimy o godzinę do przodu z 2:00 na 3:00, czyli będziemy spać o godzinę krócej. 

Ksiądz po kolędzie / zdjęcie ilustracyjneKsiądz wprowadził cennik podczas kolędy. Od rodziny 500 zł, od singla 250 zł

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Od kiedy dzień staje się dłuższy? 

Mała ilość promieni słonecznych, z czym mamy styczność w okresie zimowym, działa niekorzystnie na organizm. Powołuje poczucie senności, niechęć do aktywności fizycznej, a nawet zwiększa podatność na choroby, dlatego wiele osób z utęsknieniem wyczekuje wiosny i dłuższego dnia. Najkrótszy dzień w roku już za nami - wypadł on bowiem 21 grudnia 2022 r. Wówczas jasno było jedynie przez 7 godzin i 40 minut. 

Studio TVN24 podczas programu 'Fakty' (zdj. ilustracyjne)Kara dla TVN za reportaż śledczy "Siła kłamstwa"? Oświadczenie stacji

Od tej pory każdego dnia dzień coraz bardziej się wydłuża. 3 stycznia 2023 r. ma on trwać 7 godzin i 48 minut, czyli o osiem minut dłużej od najkrótszego dnia w roku. W Warszawie słońce wzeszło o godz. 7:46, a zajdzie o godz. 15:34.

Najdłuższy dzień w roku będzie miał natomiast miejsce 21 czerwca 2023 w pierwszy dzień lata. Będzie trwał 16 godzin i 46 minut.