Nowe wytyczne ws. szkolenia strzeleckiego policjantów. W programie m.in. strzelanie z granatników

Strzelanie z pistoletów, rewolwerów, karabinów i granatników - MSWiA wydało rozporządzenie w sprawie wyszkolenia strzeleckiego dla policjantów. Dokument opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji ma datę 12 grudnia 2022 r. - a zatem dwa dni przed wybuchem granatnika w Komendzie Głównej Policji.

MSWiA wydało nowe wytyczne na temat wyszkolenia policjantów. W uzasadnieniu dokumentu czytamy, że "Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji określa ogólny zakres wyszkolenia strzeleckiego policjantów oraz przypadki uzasadniające zwolnienie policjanta ze strzelań i sprawdzianów strzeleckich, mając na uwadze konieczność zapewnienia wymaganego poziomu umiejętności posługiwania się bronią palną oraz charakter wykonywanych zadań". 

Rozporządzenie zamieszczone na stronie Rządowego Centrum Legislacji ma datę 12 grudnia 2022 r. Dwa dni później doszło do wybuchu granatnika w siedzibie Komendy Głównej Policji w Warszawie. Generał Jarosław Szymczyk nieświadomie odpalił w swoim gabinecie naładowaną broń.

Rzeczywiście, w tym rozporządzeniu jest mowa o granatniku. W kontekście wydarzeń z 14 grudnia w gabinecie KGP przydałoby się objęcie wszystkich policjantów ćwiczeniami strzelania z takiej broni. Żeby wiedzieli, czy jest naładowana, czy nie

- skomentował Wiesław Szczepański, poseł Lewicy, przewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, którego cytuje "Rzeczpospolita". Dokument jest datowany na 12 grudnia.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kamiński broni komendanta strzelającego z granatnika. Rozenek: Minister stał się zakładnikiem tej sprawy

Nowe wytyczne ws. szkolenia strzeleckiego policjantów

W rozporządzeniu określono "ogólny zakres wyszkolenia strzeleckiego, wskazując rodzaje zajęć oraz sprawdziany z zakresu wiedzy i umiejętności posługiwania się bronią palną". Uwzględniono zajęcia prowadzone metodą symulacji, trening doskonalący taktykę i technikę strzelania oraz obsługę broni. Ministerstwo ocenia, że nowe rozporządzenie wpłynie na "zoptymalizowanie procesu nauczania umiejętności strzeleckich oraz umożliwi przygotowanie policjantów do podejmowania odpowiednich działań związanych z użyciem lub wykorzystaniem broni palnej podczas interwencji". 

Od stycznia tego roku obowiązuje czterostopniowy system szkoleń zawodowych policjantów, czyli szkolenie podstawowe, podoficerskie, aspiranckie i oficerskie. Jest więcej strzelnic i ćwiczeń

- przekazał "Rzeczpospolitej" insp. Mariusz Ciarka, rzecznik KGP. Na szkoleniu podstawowym na naukę strzelania przewidziano 144 godziny. W czasie szkolenia zawodowego podoficerskiego - 8 godzin, aspiranckiego - 16 godzin, a oficerskiego - 24 godziny. Od stycznia każdy funkcjonariusz musi odbyć co najmniej dwa strzelania z broni palnej krótkiej w I, II i III kwartale oraz co najmniej jedno w półroczu z broni innej niż broń palna krótka.

Eksplozja granatnika w siedzibie Komendy Głównej Policji

14 grudnia 2022 r. o godzinie 7:50 w pomieszczeniu sąsiadującym z gabinetem komendanta głównego policji w gmachu Komendy Głównej doszło do eksplozji. Wybuch w gmachu Komendy Głównej Policji potwierdziło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak napisano w komunikacie resortu, "eksplodował jeden z prezentów", które komendant Szymczyk otrzymał w czasie roboczej wizyty w Ukrainie w dniach 11-12 grudnia. Spotkał się wtedy z kierownictwami ukraińskiej policji i służby do spraw sytuacji nadzwyczajnych. Poszkodowane zostały trzy osoby, w tym komendant i pracownik cywilny KGP.

Przedmiotem, który wybuch, miał być granatnik. Z informacji mediów i samego zainteresowanego wynika, że nie był on świadomy, iż prezent od Ukraińców nie jest atrapą.

Dzień po eksplozji rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Marcin Saduś poinformował o wszczęciu śledztwa w sprawie zdarzenia w budynku Komendy Głównej Policji. Prokurator podkreślił, że postępowanie prowadzone jest w kierunku nieumyślnego spowodowaniu gwałtownego wyzwolenia energii, które zagrażało życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach. Wybuch w gmachu Komendy Głównej Policji potwierdziło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Minister Mariusz Kamiński zapewnił, że nie zdymisjonuje Komendanta Głównego Policji. "W związku z sytuacją dot. ukraińskiego prezentu dla gen. J. Szymczyka gotowość przyjazdu do Polski i spotkania ze mną wyraził szef MSW Ukrainy D. Monastyrski. Do spotkania dojdzie niebawem. Jednocześnie, ucinając spekulacje medialne, wykluczam dymisję Komendanta Głównego" - napisał szef MSWiA Mariusz Kamiński na Twitterze.

Za taką deklarację podziękował gen. Szymczyk, który przyznał, że w całej sytuacji czuje się "pokrzywdzony". 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: