Prokuratura Rejonowa w Bytomiu otrzymała w lutym 2021 roku zawiadomienie dotyczące przestępstw związanych z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich. Zgłoszenie wypłynęło od Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce. Na tej podstawie oraz zeznań pokrzywdzonych, śledczy zarzucili franciszkaninowi Sebastianowi B. zgwałcenie dziecka, doprowadzenie do obcowania płciowego i innych czynności seksualnych pozostałych małoletnich pokrzywdzonych, a także upijanie ich alkoholem.
Sebastian B. nie przyznał się do zarzucanych mu czynów, jednak sąd nie wątpił w zeznania złożone przez ofiary zakonnika. W piątek 30 grudnia franciszkanin został skazany na 12 lat pozbawienia wolności. Ponadto ma wypłacić pokrzywdzonym nawiązki w kwotach od 35 tys. do 75 tys. złotych. Wyrok jest nieprawomocny.
Proces był niejawny, a 36-letni duchowny przebywał w jego trakcie w areszcie. Obrończyni franciszkanina mec. Gabriela Sobieszek-Warwas powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że "kara wymierzona jej klientowi jest bardzo wysoka i przewyższyła nawet wnioski prokuratury". Prawniczka najpewniej złoży więc apelację od wyroku.
Sprawa Sebastiana B. została nagłośniona m.in. przez reportaż "Uwagi" TVN, w którym wystąpił Kamil - jedna z ofiar zakonnika. Chłopiec po raz pierwszy został skrzywdzony przez franciszkanina, gdy miał zaledwie 13 lat. Powiedział, że wydarzenia te zostawiły w nim trwały ślad. Chciał nawet popełnić samobójstwo - po jednej z takich prób trafił do szpitala. Na tym samym oddziale przebywał ośmioletni chłopiec, który także był ofiarą zakonnika i już trzykrotnie próbował odebrać sobie życie.
- Syn zgłaszał mi, że potrzebuje psychoterapeuty, psychiatry, psychologa. Dzwoniłam do przychodni, do ośrodków, ale najbliższe terminy były na styczeń 2023 roku - mówiła w lutym 2022 roku pani Bożena, mama Kamila, w rozmowie z "Uwagą". - Czasami nie wytrzymuję tego bólu od środka. Ten ból jest niemożliwie bolesny, nie potrafię go opanować - tłumaczył swój stan Kamil.
************
Potrzebujesz pomocy?
Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.
Jeśli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz zwrócić się do Całodobowego Centrum Wsparcia pod numerem 800 70 2222. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Z Centrum skontaktować mogą się także bliscy osób, które wymagają pomocy. Specjaliści doradzą, co zrobić, żeby skłonić naszego bliskiego do kontaktu ze specjalistą.