IMGW: Rekord ciepła w styczniu pobity. "Do końca dnia wciąż daleko"

Termometry w Warszawie wskazały 18,9 st. Celsjusza. Temperatura, którą odnotowano na Okęciu to nowy rekord ciepła w styczniu w Polsce i w całym okresie zimowym w Warszawie.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie wykluczają, że ustanowiony w niedzielę rekord w Warszawie zostanie pobity

Nowy rekord temp. max dla Polski w styczniu oraz nowy rekord temp. max w okresie zimowym dla Warszawy został pobity = godzina 11:30. A temperatura wciąż delikatnie rośnie, do końca dnia wciąż daleko

- napisali na Twitterze. 

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Prof. Miętus: Prawdopodobnie uda nam się uniknąć suszy, ale to eksperymentalne prognozy

IMGW: Rekord ciepła pobity. "Do końca dnia wciąż daleko"

Po niespotykanie ciepłej - jak na tę porę roku - nocy, pierwszy dzień roku 2023 pobił wszelkie rekordy ciepła. "Anomalia wynosi przeszło 15°C - jest to powietrze zwrotnikowe" - podkreśla IMGW.

Jeszcze przed południem synoptycy informowali o kolejnych wysokich wskazaniach termometrów w całej Polsce. W Bielsku-Białej termometry pokazywały 17,5 stopnia, w Słubicach - 16 stopni.

Za nam również najcieplejsze powitanie nowego roku w historii. O północy najcieplej było w Otmuchowie - 16,8 stopnia, w Słubicach termometry pokazały 16,5 stopnia. W Warszawie było 13,9 stopnia. 

IMGW w prognozie długoterminowej podaje, że wysoka temperatura powietrza będzie nam towarzyszyła nie tylko w Sylwestra i w Nowym Roku. Utrzyma się również na przełomie stycznia i lutego. W pierwszych tygodniach 2023 r. maksymalna temperatura w ciągu dnia będzie na ogół dodatnia.

Szczególnie ciepło będzie w pierwszym tygodniu 2023 roku - średnia maksymalna temperatura powietrza wyniesie od 4°C (na północnym wschodzie) do 7°C (na zachodzie i południu). Oznacza to, że będzie cieplej od 3,4°C do nawet 5,1°C w porównaniu do normy z lat 2004-2020.

W okresie od 9 stycznia do 5 lutego średnia maksymalna temperatura powietrza nie będzie wyższa niż 5°C, jednak miejscami nadal może być cieplej o ok. 3,0°C niż ostatnimi laty.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: