Tatry. 21-letnia kobieta spadła z Rysów. Zginęła na miejscu

W piątek wieczorem z Rysów spadła 21-letnia kobieta. Turystka poniosła śmierć na miejscu. W tym samym czasie TOPR interweniował, by sprowadzić do bazy dwóch czeskich turystów, którzy zgubili szlak. Warunki do wspinaczki są bardzo trudne. W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Jak poinformował "Tygodnik Podhalański" dyżurny ratownik TOPR, kobieta spadła z Rysów w piątek  godzinach wieczornych. Poniosła śmierć na miejscu.

Na szlak wyruszyła z koleżanką, która została sprowadzona przez ratowników TOPR. W tym samym rejonie ratownicy interweniowali, by sprowadzić dwóch czeskich turystów, którzy zgubili szlak. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Potrącenie rowerzystki w Zielonej Górze. Myślała, że nic jej nie jest. Lekarz stwierdził złamanie

TPN ostrzega o trudnych warunkach na szlakach. Drugi stopień zagrożenia lawinowego

"W Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach występują liczne oblodzenia i jest bardzo ślisko. Pokrywa śnieżna w wyższych partiach jest zróżnicowana - śnieg miejscami jest przepadający, miejscami występują głębokie zaspy, a gdzieniegdzie jest wywiany do skały. Niektóre szlaki powyżej górnej granicy lasu są nieprzetarte, a ich przebieg jest niewidoczny" - czytamy w komunikacie.

TPN ostrzega, że poruszanie się w takich warunkach, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopata) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Wszystkie szlaki w niższych partiach Tatr (w tym szlaki dojściowe do schronisk) są  mocno oblodzone i jest  bardzo ślisko. Na szlaku do Morskiego Oka występują mocne oblodzenie szczególnie na tzw. skrótach i od Włosienicy do schroniska. Wybierając się w dolinki lub na szczyty reglowe, należy  zabrać ze sobą raczki oraz kije trekkingowe, które w tych warunkach mogą okazać się niezbędne.

W Tatrach obowiązuje lawinowa ''dwójka". W trakcie dnia wzrost temperatury powodujący roztapianie pokrywy śnieżnej.

Więcej o: