Czy msza w sylwestra liczy się za nowy rok? Czy 1 stycznia wierzący muszą iść do kościoła?

1 stycznia w Kościele katolickim wypada Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, która należy do grona świąt nakazanych. Czy obecność na wieczornej mszy 31 grudnia będzie "liczona" jako msza noworoczna? Odpowiada doktor prawa kanonicznego ks. Aleksander Sobczak.

W niedziele oraz dni świąteczne nakazane wierni są zobowiązaniu uczestniczyć we mszy świętej, a także powstrzymywać się od wykonywania prac i zajęć tak, by móc uczcić ten dzień i poświęcić go Bogu. Kwestie te zostały zapisane w kanonach 1247 i 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego. 

Zobacz wideo Tak wygląda kościół katolicki za 20 mln dolarów. "Proszę skasować to nagranie"

Sylwester 2022/2023. Czy 1 stycznia trzeba iść do kościoła?

1 stycznia wypada Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki - jest to święto nakazane w Kościele katolickim. W związku z tym wierzący są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej. 

Poza tym 1 stycznia można uzyskać odpust zupełny, co oznacza "darowanie całej, przewidzianej kary za grzechy". Warunkiem jest jednak publiczne odmówienie hymnu "Przyjdź Duchu Święty"(Veni Creator) oraz spełnienie następujących warunków: być po spowiedzi sakramentalnej, przyjąć Komunię Świętą, nie być przywiązanym do jakiegokolwiek grzechu i odmówić modlitwę w intencjach papieskich. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

choinka - zdjęcie ilustracyjne Kiedy rozebrać choinkę? Wierni wskazują cztery daty

Czy msza w sylwestra 31 grudnia liczy się za nowy rok i 1 stycznia?

Czy idąc wieczorem 31 grudnia na mszę świętą uznana zostanie jako msza z 1 stycznia? Zgodnie z kanonem 1248 §1 KPK, "nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego". 

- Każda Msza św. w sobotę po południu spełnia wymagania postawione przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Może to być Msza św. według formularza niedzielnego, ale może to być również Msza z formularza sobotniego, ślubnego, pogrzebowego, chrzcielnego, czy jakiegokolwiek innego. Jedyny warunek, że musi to być Msza św. w sobotnie popołudnie. Również powody są tutaj nieistotne. Wierny może wybrać tę Mszę św. z czystego "lenistwa" - wyjaśniał adiunkt w Zakładzie Prawa Kanonicznego Wydziału Teologicznego UAM, doktor prawa kanonicznego ks. Aleksander Sobczak, cytowany przez archidiecezja.lodz.pl.

Episkopat podsumowuje rok i ubolewa nad pustoszejącymi kościołami Episkopat podsumowuje rok i ubolewa nad pustoszejącymi kościołami

Więcej o: