Śląsk. Zakonnik skazany za gwałt i molestowanie ministrantów. Najwyższa kara

Sąd Okręgowy w Katowicach skazał zakonnika Sebastiana B. na 12 lat więzienia. Mężczyzna był oskarżony o przestępstwa seksualne wobec kilku ministrantów. Miał się ich dopuścić w czasie posługi w jednej z parafii w Bytomiu (woj. śląskie).

Wyrok, który zapadł w piątek w Katowicach, jest nieprawomocny. Sąd skazał Sebastiana B. na 12 lat więzienia i nakazał wypłatę nawiązek na rzecz pokrzywdzonych, odpowiednio: 75 tysięcy złotych dla jednej z ofiar, po 50 tysięcy dla dwóch kolejnych i 35 tysięcy dla ostatniej. Obrona zakonnika zapowiada, że zwróci się o pisemne uzasadnienie orzeczenia i prawdopodobnie złoży apelację.

Sebastian B. był oskarżony o gwałt na chłopcu poniżej 15. roku życia, doprowadzenie do obcowania płciowego i innych czynności seksualnych z innymi pokrzywdzonymi nieletnimi oraz podawanie im alkoholu. Zakonnik nie przyznawał się do żadnego z czynów. Prokuratura w Bytomiu dowiedziała się o sprawie w lutym 2021 r. Zawiadomienie złożyła Prowincja Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Terlikowski o raporcie ws. Pawła M.: Chcieliśmy oddać głos pokrzywdzonym

Śląsk. Zakonnik skazany za gwałt i molestowanie ministrantów

Mężczyznę aresztowano w październiku 2021 roku. Marek Furdzik, prokurator rejonowy w Bytomiu, podkreślał wówczas, że franciszkanin dopuścił się przestępstwa ciągłego - "doprowadził małoletniego do obcowania płciowego oraz do innych czynności seksualnych poprzez nadużycie zaufania, stosowanie przemocy, gróźb i pozbawienie wolności".

Ponadto zarzucane są także dwa czyny na szkodę małoletnich poniżej lat 15, polegające na doprowadzeniu do poddania się innym czynnościom seksualnym przy wykorzystaniu stanu bezradności poprzez podanie im alkoholu i w wyniku snu. Oprócz tego zarzucane są mu także czyny polegające na rozpijaniu małoletnich

- przypomina zarzuty portal bytom.naszemiasto.pl. Cytuje również Barbarę Chrobak z Państwowej Komisji do spraw Pedofilii, która podkreśliła, że 12 lat bezwzględnego pozbawienia wolności to najwyższy wymiar kary, jaki przewidziany jest za przestępstwo, którego skazany się dopuścił.

Wyrok zasądza również zakaz zbliżania się na odległość 50 metrów i zakaz wykonywania zawodów związanych z edukacją dzieci na 10 lat. Sąd przyznał również wysokie nawiązki, o które wnioskowaliśmy jako komisja. Te pieniądze pomogą pokrzywdzonym w opiece psychologicznej i psychiatrycznej, tak potrzebnej tym chłopcom. Jedna z ofiar ma za sobą próbę samobójczą, spowodowaną właśnie molestowaniem ze strony zakonnika

- mówiła Chrobak i podkreśliła, że "to wyrok słuszny i ma nadzieję, że spowoduje to, że inni pokrzywdzeni będą zgłaszać kolejne sprawy".

Piątkowy wyrok skomentował również rzecznik prasowy Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce o. Olgierd Bartosz Paszkiewicz. "Minister Prowincjalny wraz z zarządem Prowincji zgodnie z obowiązującą procedurą i wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski podejmą dalsze kroki w tej sprawie niezwłocznie po uprawomocnieniu się wyroku" - czytamy na stronie Prowincji.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: