Fundacja Otwarte klatki przygotowała poradnik dla osób, które znalazły błąkającego się psa czy kota. Do kogo należy zgłosić się po pomoc, jeśli dane zwierzę nie ma adresatki z namiarami na właściciela lub gdy podejrzewasz, że dane zwierzę jest bezdomne lub porzucone przez właściciela?
W przypadku rasowych zwierząt zdarza się, że mają one tatuaż w uchu lub pachwinie - wówczas informacji o właścicielu możemy szukać w Związku Kynologicznym - w przypadku psów lub Związku Felinologicznym - w przypadku kotów. W każdym gabinecie weterynaryjnym możemy też sprawdzić, czy zwierzę zostało oznakowane mikroczipem. Sprawdzić to może także Straż Miejska.
Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
W całej Polsce zgłoszenia dotyczące zaginięcia lub znalezienia zwierząt, znalezienia rannych zwierząt lub posiadania podejrzeń, że właściciel danego zwierzęcia się nad nim znęca, możemy zgłaszać do następujących miejsc:
Pamiętajmy też, że zgłoszenie o zaginionym lub znalezionym zwierzęciu mają obowiązek przyjąć urzędy gminne. Ich listę można sprawdzić na stronie gminy.pl.
Informacje o zagubionym lub znalezionym zwierzęciu warto podać także w mediach społecznościowych - jest wiele grup np. na Facebooku, gdzie można informować o takich zwierzętach. Warto też zadzwonić do miejscowego schroniska i zapytać, czy ktoś nie zgłaszał zaginięcia danego psa czy kota. Można też rozwiesić ogłoszenia z informacją o zwierzęciu w okolicy, gdzie zostało znalezione. Zaginięcia zwierząt można zgłaszać na stronie Centralnej Bazy Danych Zwierząt Oznakowanych Elektronicznie (CBDZOE).
Mieszkańcy Białegostoku mogą skorzystać np. Pogotowia Sylwestrowego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Białymstoku. Działa on od piątku 30 grudnia do 3 stycznia. Zgłoszenia należy kierować pod numer 505 978 439.