Sylwester. Gdzie zgłosić spłoszone lub znalezione zwierzęta? [LISTA, TELEFONY]

Sylwester to trudny czas dla zwierząt dzikich i domowych. Głośne wystrzały i huk petard sprawiają, że dni w okolicach Nowego Roku są dla nich bardzo trudne. Spłoszone zwierzęta wpadają w panikę i uciekają na oślep - dotyczy to m.in. psów, które w ostatnich dniach coraz częściej trafiają do schronisk. Gdzie należy zgłosić zagubione i znalezione zwierzęta?

Fundacja Otwarte klatki przygotowała poradnik dla osób, które znalazły błąkającego się psa czy kota. Do kogo należy zgłosić się po pomoc, jeśli dane zwierzę nie ma adresatki z namiarami na właściciela lub gdy podejrzewasz, że dane zwierzę jest bezdomne lub porzucone przez właściciela?

Zobacz wideo Sylwester to dla zwierząt prawdziwe piekło

W przypadku rasowych zwierząt zdarza się, że mają one tatuaż w uchu lub pachwinie - wówczas informacji o właścicielu możemy szukać w Związku Kynologicznym - w przypadku psów lub Związku Felinologicznym - w przypadku kotów. W każdym gabinecie weterynaryjnym możemy też sprawdzić, czy zwierzę zostało oznakowane mikroczipem. Sprawdzić to może także Straż Miejska. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Pies w sylwestra Sylwester to piekło dla zwierząt. "Odbierają fajerwerki jako realne zagrożenie"

Jak wezwać pomoc do rannego lub zbłąkanego zwierzęcia? 

W całej Polsce zgłoszenia dotyczące zaginięcia lub znalezienia zwierząt, znalezienia rannych zwierząt lub posiadania podejrzeń, że właściciel danego zwierzęcia się nad nim znęca, możemy zgłaszać do następujących miejsc:

  • Animal Patrol Straży Miejskiej (986) - kontakt ws. rannych i znalezionych zwierząt;
  • Policja (997) - kontakt ws. podejrzeń dokonania przestępstwa wobec zwierząt. Policja prowadzi też tzw. Zieloną Strefę, a zgłoszenie w tej sprawie można wysłać mailowo na adres: zielonastrefa.kwp@ra.policja.gov.pl. W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia zwierzęcia, a także, gdy jesteśmy świadkami znęcania się nad zwierzęciem, natychmiast należy zadzwonić na numer alarmowy, np. 112.
  • Straż Pożarna (998) - kontakt w przypadku uwalniania zwierząt, które wpadły do pułapki, kanałów czy jam;
  • Straż Dla Zwierząt w Polsce - kontakt pod numerem (022) 353-50-60 w przypadku zaniedbania zwierzęcia przez właściciela;
  • Schronisko dla zwierząt - kontakt w sytuacji znalezionych, zbłąkanych zwierząt. Warto jednak zawsze zadzwonić na Straż Miejską (986). Listę schronisk można znaleźć na stronie Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce
  • Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska - w sytuacji, gdy są problemy ze skontaktowaniem się z wyżej wymienionymi kontaktami. Na stronie GDOŚ znajdują się także numery kontaktowe do ośrodków rehabilitacji, które udzielają pomocy.

Pamiętajmy też, że zgłoszenie o zaginionym lub znalezionym zwierzęciu mają obowiązek przyjąć urzędy gminne. Ich listę można sprawdzić na stronie gminy.pl. 

Jak ochronić psa i inne zwierzęta przed wystrzałami? Sylwester 2023. Jak ochronić psa i inne zwierzęta przed wystrzałami?

Informacje o zagubionym lub znalezionym zwierzęciu warto podać także w mediach społecznościowych - jest wiele grup np. na Facebooku, gdzie można informować o takich zwierzętach. Warto też zadzwonić do miejscowego schroniska i zapytać, czy ktoś nie zgłaszał zaginięcia danego psa czy kota. Można też rozwiesić ogłoszenia z informacją o zwierzęciu w okolicy, gdzie zostało znalezione. Zaginięcia zwierząt można zgłaszać na stronie Centralnej Bazy Danych Zwierząt Oznakowanych Elektronicznie (CBDZOE).

Mieszkańcy Białegostoku mogą skorzystać np. Pogotowia Sylwestrowego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Białymstoku. Działa on od piątku 30 grudnia do 3 stycznia. Zgłoszenia należy kierować pod numer 505 978 439.

Więcej o: