Dyspensa od postu dla wiernych. Kościelni hierarchowie zadecydowali

W związku z obchodami Święta Świętej Rodziny w piątek 30 grudnia wierni Kościoła katolickiego mogą jeść mięso i wędliny. Taką decyzję podjęli m.in. prymas Polski, arcybiskup wrocławski i arcybiskup metropolita warszawski.

Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, udzielił dla tej archidiecezji dyspensy od postu na najbliższy piątek. To oznacza, że wierni mogą tego dnia jeść mięso i wędliny. Powodem dyspensy jest przypadające w tym roku 30 grudnia święto Świętej Rodziny.

W wydanym dekrecie prymas Wojciech Polak wyjaśnia, że udzielił dyspensy wszystkim wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej i osobom przebywającym na jej terenie, "biorąc pod uwagę rodzinny wymiar święta Świętej Rodziny, dobro duchowe wiernych, radosny charakter przeżywania oktawy Narodzenia Pańskiego oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Duszpasterzy". Jednocześnie prymas Polski zachęcił do modlitwy za papieża Franciszka oraz praktykowania uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia.

Podobne decyzje o zwolnieniu w najbliższy piątek z nakazanego powstrzymania się od jedzenia mięsa podjęli także ordynariusze innych diecezji, w tym metropolita katowicki, arcybiskup Wiktor Skworc, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup toruński Wiesław Śmigiel, biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, biskup ełcki Jerzy Mazur. W archidiecezji warszawskiej i w diecezji warszawsko-praskiej biskupi również obowiązuje dyspensa od zachowania wstrzemięźliwości w spożywaniu pokarmów mięsnych.

Zobacz wideo Komisje wyborcze przy kościołach? Odpowiada Piotr Zgorzelski

W 1921 roku święto Świętej Rodziny zaczęto obchodzić w całym Kościele

Nakaz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątki wynika z czwartego Przykazania Kościelnego. Jest formą pokuty i wyrazem łączności z Jezusem cierpiącym na Krzyżu. Kult Świętej Rodziny był szczególnie popularny w XVII wieku, w borykającej się ze skutkami wojny trzydziestoletniej Europie. Święta Rodzina stanowiła punkt odniesienia i wzór życia rodzinnego.

25.12.2022, Bachmut, ukraińscy żołnierze obsługujący drony.Kolejny atak dronów w Ukrainie. Zełenski: Rosja brnie w ślepy zaułek

Święto pojawiło się w 1684 roku, kiedy święty Franciszek Montmorency Laval za zgodą papieża ustanowił je dla kierowanej przez siebie diecezji Québec w Kanadzie. Na stałe weszło do liturgii za pontyfikatu papieża Leona XIII. Decyzją papieża Benedykta XV w 1921 roku święto Świętej Rodziny zaczęto obchodzić w całym Kościele.

Więcej o: