Grypa w Polsce. Niedzielski po rozmowie z producentem leku: Mamy zapewnienie o zwiększeniu dostaw

"Jeszcze raz zapewniam: Polsce nie grozi brak leków w sezonie grypowym" - podkreślił w czwartek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak zaznaczył, ma dojść do "zdecydowanego" zwiększenia dostaw leku przeciwwirusowego.

W Ministerstwie Zdrowia odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego dotyczące zachorowań na grypę i RSV (wirus atakujący górne i dolne drogi oddechowe, najczęściej u dzieci w wieku do 5 lat). Pomiędzy 16 a 22 grudnia odnotowano blisko 300 tysięcy zakażeń wirusem grypy. Niemal połowa z tych osób to dzieci poniżej 14. roku życia. Jedna osoba zmarła.

Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz przekazał w rozmowie z PAP cytowanej przez RadioZet.pl, że "sytuacja stabilizuje się z lekką tendencją spadkową", co może wynikać m.in. ze świąteczno-noworocznej przerwy w szkołach.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Jeżeli na koniec zeszłego tygodnia mówiliśmy o zajętości łóżek szpitalnych na poziomie około 70 proc.,(...) to dzisiaj w skali kraju możemy mówić o zajętości 60 proc. łóżek - dodał Wojciech Andrusiewicz.

Zobacz wideo Rozmowa policjantki z oszustem, który próbował jej wmówić, że w przeszłości inwestowała w kryptowaluty

Grypa w Polsce. Niedzielski: Leków nie zabraknie

W ciągu kilku najbliższych dni do placówek podstawowej opieki zdrowotnej mają trafiać testy wykrywające zakażenie wirusami grypy A i B, RSV i COVID-19.

Grypa atakuje ze zdwojoną siłą. Zdjęcie ilustracyjne.Grypa w Polsce. Wirusolożka: To wirus, który daje bardzo poważne powikłania

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał w czwartek po południu, że resort odbył rozmowę z producentem leku przeciwwirusowego przeznaczonego dla pacjentów z infekcją grypową.

"Mamy zapewnienie o zdecydowanym zwiększeniu dostaw w najbliższych tygodniach. Jeszcze raz zapewniam: Polsce nie grozi brak leków w sezonie grypowym" - zaznaczył szef resortu.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: