Magdalena Ogórek buduje muzeum, obiecuje naprawę dziurawej drogi. OKO.press: Za pieniądze z Lotosu

Fundacja Polish Lost Art Foundation, której prezeską, jedyną członkinią zarządu i założycielką jest Magdalena Ogórek, chce wybudować muzeum poświęcone utraconym dziełom sztuki. Projekt, jak ustaliło OKO.press, wsparła Fundacja Lotos - finansowana zresztą przez państwową spółkę.

Magdalena Ogórek prowadzi fundację Polish Lost Art Foundation od 2017 roku. Prezenterka TVP jest jednocześnie prezeską, jedyną członkinią zarządu i fundatorką fundacji. Fundacja PLAF chce zbudować muzeum poświęcone utraconym dziełom sztuki. Budynek stanie w Sulisławicach w województwie dolnośląskim

Zobacz wideo Leszek Miller: Magdalena Ogórek prezentowała się jako człowiek lewicy

Magdalena Ogórek buduje muzeum. Jej fundację wsparła Fundacja Lotos

Jak ustaliło OKO.press, do zakupu działki o powierzchni 0,7 ha doszło w marcu 2021 roku. Fundacja Ogórek zapłaciła wówczas 135 tysięcy złotych za wykupienie ziemi. To właśnie wtedy inwestycję zaczęła wspierać Fundacja Lotos, która sama finansowana jest przez państwową spółkę. Darowizna przekazana została na "prace remontowo-budowlane w budynku muzeum". Biuro prasowe Orlenu odmówiło jednak podania informacji, jak duża była kwota tego wsparcia. 

Także Magdalena Ogórek nie zgodziła się powiedzieć, jaką sumę otrzymała jej fundacja. Nie udostępniła także dziennikarzom sprawozdań z działalności fundacji za lata 2017-2022.  

Trzy miesiące po zakupie działki fundacja Ogórek zmieniła siedzibę z Krakowa na Sulisławice. W rejestrze dodała paragraf, który uprawnia do prowadzenia działalności gospodarczej - dokładnie do wydawania książek, organizowania kongresów, produkcji filmów i prowadzenia muzeum. Na tej podstawie PLAF może w przyszłości wystąpić o publiczne środki przeznaczane na wsparcie kultury. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

owczarek niemiecki - zdjęcie ilustracyjne Powiesił psa na kablu przez okno i zrzucił na beton. "Psiak przeżył"

Zgodnie z projektem muzeum ma znajdować się w parterowym budynku o powierzchni 366 metrów kwadratowych. W środku ma znajdować się sala ekspozycyjna, pomieszczenie socjalno-szkoleniowe, pięć biur i bibliotekę na poddaszu. Pierwsze prace już ruszyły. Mieszkańcy Sulisławic w rozmowie z OKO.press podają, że Ogórek miała im obiecać m.in. naprawę dziurawej drogi. 

Magdalena Ogórek zapowiada również, że placówka zacznie działać z końcem 2023 roku. Nie wiadomo, ile ma kosztować budowa, jednak z szacunków OKO.press wynika, że może być to koszt 1,5 mln złotych. 

Fundacja PLAF zajmuje się pozyskiwaniem informacji o utraconych dziełach sztuki. W radzie fundacji należącej do Ogórek zasiadają: 

  • eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki;
  • były dziennikarz Radia Kraków Miłosz Horodyski;
  • wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie Zbigniew Kazimierz Witek.

Jarosław Kaczyński Kaczyński spędzi sylwestra w szpitalu. Ale i tak "instruuje swoich ludzi"

Więcej o: