Sylwester 2022/2023. Nie zawsze można strzelać. Niektóre miasta zakazują petard i fajerwerków

Czy strzelanie petardami i fajerwerkami jest legalne. Jak się okazuje, niektóre miasta zakazują pirotechniki nawet w sylwestra. Zamiast tego zachęcają do bardziej cichego świętowania nowego roku, organizując spektakle pirotechniczne lub laserowe. Jednym z miast, który od lat kultywuje tradycję niestrzelania w sylwestra, jest m.in. Sosnowiec.

Sylwestrowa noc na całym świecie obchodzona jest dość hucznie - w wielu miastach organizowane są pokazy fajerwerków. Dla wielu jest to czas świętowania i witania nadchodzącego, nowego roku. W innych nastrojach są tego dnia właściciele zwierząt, które z powodu huku są zdenerwowane i przestraszone. Niestety, niektórzy już kilka dni przed sylwestrem testują zakupione wcześniej fajerwerki czy petardy. Czy takie zachowanie jest jednak zgodne z prawem? 

Zobacz wideo Sylwester to dla zwierząt prawdziwe piekło

Sylwester 2022. Można dostać mandat

Jak się okazuje, strzelanie fajerwerkami i petardami jest legalne tylko 31 grudnia i 1 stycznia - wówczas przepisy zezwalają na użycie tych środków. W pozostałe dni możemy być ukarani przez policję mandatem w wysokości 500 złotych. Jeśli ktoś zdecyduje się skierować sprawę do sądu, wówczas kara może wzrosnąć nawet do pięciu tysięcy złotych. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak ochronić psa i inne zwierzęta przed wystrzałami?Sylwester 2023. Jak ochronić psa i inne zwierzęta przed wystrzałami?

W niektórych miastach strzelanie fajerwerkami i petardami jest zakazane przez cały rok. Tak jest m.in. w Zakopanem, gdzie dodatkowo nie można używać rac, sztucznych ogni czy innych materiałów pirotechnicznych - w 2019 roku Rada Miasta uchwaliła odpowiednią ustawę po tym, jak po noworocznej imprezie z zimowego snu wybudził się młody niedźwiedź. Zwierzę opuściło gwarę w Dolinie Kościeliskiej i niestety nie przeżyło.

Wszystkie zakazy mają związek z troską o bezpieczeństwo zwierząt. "Amatorom sylwestrowej pirotechniki przypominam, że zwierzaki źle znoszą taką zabawę. Czasami po prostu się boją, ale często to także zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia" - pisał rok temu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski

dentysta - zdjęcie ilustracyjnePijana dentystka przyjmowała pacjentów. Jednemu zostawiła resztki zęba

Więcej o: