Polska kupuje satelity z Francji. Błaszczak: To dobra okazja do wzmocnienia zdolności do wczesnego rozpoznawania zagrożeń

Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę dwóch satelitów obserwacyjnych wraz ze stacją odbiorczą w Polsce. - To dobra okazja do wzmocnienia zdolności do wczesnego rozpoznawania zagrożeń - przekazał szef MON.
Zobacz wideo Gen. Polko: Nie sądzę, żeby Ukraina miała coś przeciwko temu, żeby systemy NATO zestrzeliwały rakiety już na ich terytorium

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się we wtorek w Warszawie z Sébastienem Lecornu, ministrem obrony Francji. Podczas spotkania została zawarta umowa na dostawę dwóch satelitów obserwacyjnych.

- Mieliśmy okazję zatwierdzić dziś umowę w sprawie wyposażenia Wojska Polskiego w satelity rozpoznawcze. To dobra okazja do wzmocnienia zdolności do wczesnego rozpoznawania zagrożeń -przekazał szef MON.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Polska kupuje satelity z Francji

Kupione satelity zwiększą zdolności Wojska Polskiego w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych dzięki satelitom obserwacyjnym, działającym w ramach francusko-polskiej konstelacji.

- Cieszę się, że we współpracy z Francją wzmacniamy Wojsko Polskie. W zasadzie już od podpisania umowy Polska będzie miała dostęp do danych rozpoznawczych z francuskiej konstelacji. Umowa dotyczy pozyskania dwóch satelitów oraz utworzenia stacji naziemnej - powiedział Mariusz Błaszczak.

"Dzięki nim możliwe będzie pozyskiwanie danych dokładnością do 30 centymetrów, a działanie w ramach konstelacji pozwoli na zobrazowanie znacznie większego obszaru Ziemi, niż jest to możliwe w przypadku jednego państwa" - przekazał MON.

Więcej o: