Szczepienie przeciw grypie bez skierowania i nowy rodzaj testów. Zmiany w szczycie sezonu grypowego

COVID-19, RSV czy grypa - już w styczniu chory dzięki jednemu testowi ma dostać odpowiedź, na co choruje. Wiceminister zdrowia zapewnił we wtorek, że dostęp do szczepionek przeciw grypie będzie łatwiejszy. Niebawem będzie można zaszczepić się w aptece bez skierowania od lekarza.

Ministerstwo Zdrowia spodziewa się wzrostu zachorowań na grypę wraz z początkiem roku. W związku z tym przygotowało zmiany, które mogą zmniejszyć liczbę przypadków. - Chcemy, aby były dostępne bezpłatne testy, to tak zwany potrójny test, to znaczy za jednym wymazem wykrywamy infekcję - czy to covidową, grypową, czy wirusa RSV. Myślę, że na początku stycznia już taka możliwość będzie - powiedział Waldemar Kraska w TVN24

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Znaleźliście pod choinką smartfona? Oto najlepsze aplikacje na początek [TOPtech]

Ministerstwo Zdrowia: Odciążenie lekarzy rodzinnych 

Wiceszef resortu zdrowia dodał, że zmianę związaną z testami wprowadzi przygotowane rozporządzenia. Testy będą kupować lekarze rodzinni, wykonywać je, a Narodowy Fundusz Zdrowia zrefunduje koszt tego testu oraz samo wykonanie - wynika z wyjaśnień Kraski

W sprawie szczepień na grypę pacjent ma mieć skierowanie wystawione automatycznie w Internetowym Koncie Pacjenta. - Zdecydowanie łatwiej w tej chwili udać się do apteki. Aptek jest zdecydowanie więcej niż lekarzy rodzinnych, szczególnie że w tej chwili na pewno jest obciążenie lekarzy rodzinnych sytuacją, jaka w tej chwili jest - czy to grypa, czy wirus RSV, tych pacjentów jest bardzo dużo. Więc myślę, że to także odciąży lekarza rodzinnego od wystawiania tych skierowań przeciwko grypie - mówił wiceminister zdrowia w rozmowie z TVN24.

Kraska o zachorowaniach na grypę: Przed świętami prawie 280 tys. zachorowań na grypę

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał we wtorek w radiowym wywiadzie, że pomiędzy 16 a 22 grudnia odnotowano 279 tysięcy zakażeń wirusem grypy. Podkreślił, że prawie połowa z tych osób to dzieci poniżej 14. roku życia. W szpitalach z powodu grypy jest ponad 1600 osób, w tym na oddziałach kardiologicznych, ponieważ wirus daje także objawy sercowe. Zmarła jedna osoba powyżej 65. roku życia. Dominuje wariant A wirusa grypy - stanowi on ponad 60 procent wszystkich przypadków.

Wiceszef resortu zdrowia poinformował także, że obecnie liczba zakażeń grypą wynosi 111 osób na sto tysięcy mieszkańców. Podkreślił jednocześnie, że jeszcze nie ma szczytu zachorowań. - W sumie od września zachorowało na grypę prawie dwa miliony Polaków - mówił Waldemar Kraska. Zaapelował również o szczepienie się przeciw grypie, ponieważ do tej pory zaszczepiło się niecałe 695 tysięcy osób.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: