Niedzielski: Odnotowaliśmy 300 tys. przypadków grypy w ciągu tygodnia. "Nadganiamy"

- W ostatnim tygodniu przedświątecznymi mieliśmy blisko 300 tys. zakażeń i podejrzeń zachorowań na grypę - powiedział Adam Niedzielski. - Tak było w najgorszych czasach pandemii koronawirusa - dodał.
Zobacz wideo Epidemie towarzyszą ludzkości od tysięcy lat

Adam Niedzielski na antenie TVN24 podkreślił, że dwa lata izolacji sprawiły, że nasze organizmy odzwyczaiły się np. od grypy. - Nadganiamy - stwierdził.

Jak powiedział, "to nie jest ta sama skala problemu", co z COVID-19.

Być może w pediatrii mamy trochę trudniejszą sytuację, bo te zachorowania grypowe, z którymi mamy do czynienia, w większym stopniu w tym pierwszym okresie dotyczyły dzieciaków, więc oddziały pediatryczne są w większym stopniu zajęte

- wyjaśnił. - Wiele badań wskazuje, że zanieczyszczenie powietrza jest jednym z głównych czynników różnicujących częstotliwość zapadania na infekcje górnych dróg oddechowych - zaznaczył.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

TechnologiaZaawansowana technologia nie tylko w samochodzie. Pomaga również odnieść sukces w pracy

"Nie jesteśmy w żadnym apogeum, dopiero się rozpędzamy"

Minister zdrowia dodał także, że obecnie jest większy popyt na leki niż w ostatnich latach.

W skali kraju jest zapas na kilka miesięcy do przodu, ale występują lokalne braki związane z łańcuchem dystrybucji

- powiedział.

- Pesymistyczny wariant jest taki, że nie jesteśmy w żadnym apogeum grypy, ono będzie na przełomie lutego i marca, co oznacza, że my dopiero się rozpędzamy - powiedział Adam Niedzielski, podkreślając, że w przypadku tego wariantu, "mamy rozpracowane zamienniki" antybiotyków - nie powinno więc ich zabraknąć dla chorych.

LuksusLuksus nie tylko za kółkiem. Komfort i zaawansowana technologia pomagają ludziom sukcesu odnieść jeszcze większy sukces

Wiceszef resortu zdrowia apeluje o szczepienie się

Również wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił we wtorek rano o zakażeniach wirusem grypy. Jak zaznaczył, pomiędzy 16 a 22 grudnia odnotowano ich 279 tysięcy.

Gość Polskiego Radia podkreślił, że prawie połowa z tych osób to dzieci poniżej 14. roku życia. W szpitalach przebywa z powodu grypy ponad 1600 osób.. Zmarła jedna osoba powyżej 65. roku życia. Dominuje wariant A wirusa grypy - stanowi on ponad 60 procent wszystkich przypadków.

Wiceszef resortu zdrowia poinformował także, że obecnie liczba zakażeń grypą wynosi 111 osób na sto tysięcy mieszkańców. Podkreślił jednocześnie, że jeszcze nie ma szczytu zachorowań. - W sumie od września zachorowało na grypę prawie dwa miliony Polaków - mówił Kraska. Zaapelował również o szczepienie się przeciw grypie, ponieważ do tej pory zaszczepiło się niecałe 695 tysięcy osób.

Więcej o: