Emilian Kamiński nie żyje. Aktor i reżyser miał 70 lat

Nie żyje Emilian Kamiński. Wybitny aktor i reżyser teatralny, filmowy, musicalowy i dubbingowy, wokalista i pisarz, założyciel Fundacji Atut i Teatru Kamienica miał 70 lat

Informację o śmierci Emiliana Kamińskiego opublikowano na stronie internetowej Teatru Kamienica. "Dziś o godzinie 7.30, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Emilian Kamiński, twórca i dyrektor Teatru Kamienica, aktor i reżyser. Odszedł przy rodzinie, w swoim domu w Józefowie" - czytamy. 

Emilian Kamiński nie żyje. Aktor miał 70 lat

Emilian Kamiński urodził się w 1952 roku w Warszawie. Na scenie debiutował w 1975 roku w Operetce Warszawskiej rolą D'Artagnana w "Trzech Muszkieterach" z muzyką Romana Czubatego i w reżyserii Macieja Zenona Bordowicza. Występował w spektaklach takich reżyserów jak: Adam Hanuszkiewicz, Tadeusz Łomnicki, Janusz Warmiński, Robert Gliński, Tadeusz Konwicki, Kazimierz Dejmek, Kazimierz Kutz czy Jan Englert.

Zyskał popularność jako aktor telewizji rolą pełnego werwy, ale i romantyzmu malarza Jerzego Zawidzkiego w serialu Kazimierza Tarnasa "Szaleństwa panny Ewy" według powieści Kornela Makuszyńskiego. Oprócz tego na dużym ekranie wystąpił między innymi w dramacie Barbary Sass "Bez miłości", w powracającym do czasów stalinowskich obrazie polskiej prowincji "Niech cię odleci mara" Andrzeja Barańskiego, w telewizyjnej "Ceremonii pogrzebowej" Jacka Bromskiego oraz "Tanich pieniądzach" Tomasza Lengrena.

W stanie wojennym brał udział w przedstawieniach Teatru Domowego - teatru, który istniał poza oficjalnymi strukturami jako wyraz sprzeciwu wobec komunistycznej władzy.

Kościół W Kościele katolickim drugi dzień świąt, wspomnienie św. Szczepana

Od 2009 roku prowadził w Warszawie własny Teatr Kamienica - kameralną scenę, która ma też w repertuarze spektakle muzyczne jak: "Romanse, romanse..." i farsy "ZUS, czyli Zalotny Uśmiech Słonia", "Legalna blondynka" oraz "Kolacja na cztery ręce". Prezentuje także przedstawienia zaliczane przez do nurtu obywatelskiego: "Pamiętnik z powstania warszawskiego" według Mirona Białoszewskiego czy traktującego o stanie wojennym "Wrońca" na podstawie prozy Jacka Dukaja - oba spektakle w reżyserii Jerzego Bielanusa oraz "Apel katyński".

Zobacz wideo Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Minister Piotr Gliński o Emilianie Kamińskim

"Odszedł Emilian Kamiński, wybitny aktor, reżyser, twórca Teatru Kamienica. Niezwykle lubiany przez publiczność. W stanie wojennym współtworzył Teatr Domowy. Prawdziwy pasjonat i profesjonalista polskiej kultury. Cześć Jego Pamięci!" - napisał na Twitterze minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

W piątek Emilian Kamiński został uhonorowany przez ministra kultury Złotym Medalem "Zasłużony kulturze Gloria Artis". 

Więcej o: