Tona kapusty i 400 kg grochu. Po latach pandemii wróciły wigilie dla samotnych, bezdomnych i uchodźców w całej Polsce

1600 osób w Poznaniu i 3000 osób w Katowicach - po latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa do Polskich miast wróciły wigilie dla samotnych, potrzebujących i bezdomnych. Wśród gości tegorocznych świątecznych kolacji zasiedli również uchodźcy w Ukrainy.

Na największą wigilię potrzebujących zaprosiło miasto Katowice. W tamtejszym Międzynarodowym Centrum Kongresowym przygotowano trzy tysiące nakryć. Jedna z wolontariuszek, która przygotowywała potrawy, wyliczała, jak duże było zapotrzebowanie kuchni w Katowicach. - To idzie w setkach kilogramów albo i w tonach. Około tony kapusty, 300-400 kilogramów grochu, około 500 kilogramów cebuli — mówiła w TVN24. Katowicką wigilię organizuje Fundacja Wolne Miejsce w partnerstwie z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Para Prezydencka złożyła życzenia świąteczne. "Mijający rok znów nie należał do łatwych"

Poznań ugościł 1600 potrzebujących

Nie tradycyjna wieczerza, ale raczej poranny wigilijny posiłek zjadło w Poznaniu 1600 osób. W sobotę o godzinie 10 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczęła się wigilia dla osób potrzebujących. To wydarzenie zorganizowano stacjonarnie pierwszy raz po dwóch latach przerwy i zaproszono na nie osoby, który z różnych względów nie mogą spędzić świąt z najbliższymi lub nie mają gdzie świętować. Nie zapomniano też o uchodźcach z Ukrainy.

W akcji organizowanej przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej uczestniczyło ok. 1600 osób, w tym 300 gości z Ukrainy. Organizatorzy w tym roku zapewnili o 400 miejsc więcej niż w czasie ostatniej takiej wigilii.

Wigilie dla samotnych i potrzebujących w 30 polskich miastach

W trzydziestu polskich miastach organizowane są stacjonarne wigilie dla samotnych i potrzebujących. Ich gospodarze szacowali, że w sumie spotka się na nich kilkanaście tysięcy osób.

Warszawską wigilię zaplanowano w Hali Expo. Prezes Fundacji Wolne Miejsce Mikołaj Rykowski mówił przed 24 grudnia: - Przez ostatnie dwa lata odbywała się ona mobilnie. Docieraliśmy z pomocą do 6-8 tysięcy osób. W tym roku przygotowujemy się na około dwa tysiące uczestników, ale jeśli przyjdzie więcej, to podzielimy się jedzeniem tak, aby starczyło dla każdego. 

Jak podkreślił Rykowski, Fundacja pamięta także o uchodźcach z Ukrainy. 

Mamy już zgłoszenia od takich osób. Dla nich będą to bardzo trudne święta ze względu na traumatyczne przeżycia czy rozłąkę z rodziną

- mówił.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: