Media: Centralne Biuro Śledcze Policji ogłosiło jawny nabór tajnych współpracowników

Według ustaleń RMF FM wiceszef policji zobowiązał komendantów jednostek do poinformowania funkcjonariuszy o poszukiwaniach kandydatów, którzy mieliby "wykonywać czynności w ramach ofensywnych metod pracy operacyjnej". Chodzi o nabór tzw. przykrywkowców.

"Przykrywkowcy" to policjanci lub funkcjonariusze innych służb, którzy pod przykryciem realizują tajne cele danej operacji. RMF FM podaje, że Centralne Biuro Śledcze Policji jawnym pismem wewnętrznym poinformowało funkcjonariuszy o naborze na takie stanowiska.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

CBŚP ogłosiło jawny nabór tajnych współpracowników. Zdziwienie wśród ekspertów

Byli oficerowie pracujący z "przykrywkowcami" są zdziwieni taką formą poszukiwań nowych współpracowników. Jeden z nich, który sam w przeszłości odpowiadał za rekrutacje, twierdzi, że taka forma naboru może ułatwić dekonspirację policjantów, którzy nieetatowo i bezpłatnie będą współpracować z CBŚP.

W rozmowie z reporterem stacji zaznaczył, że kandydaci na takie stanowiska i ich nabór odbywa się tajnie, a podobne pisma były w przeszłości wysyłane na przykład szyfrogramami. Inny oficer stwierdził, że taka forma naboru może świadczyć o problemach kadrowych.

Do tej pory nabór na to stanowisko odbywał się tzw. metodą szeptaną, tak aby inni nie wiedzieli o współpracy z CBŚP.

Komentarz CBŚP po ogłoszeniu naboru

Centralne Biuro Śledcze Policji nie widzi nic złego w tej formie naboru. Biuro przekonuje, że chodzi o pełne dotarcie z informacją o rekrutacji do funkcjonariuszy wszystkich pionów.

CBŚP dodaje też, że informacja o planowaniu procedury doboru, jest informacją jawną. Niejawna natomiast jest sama procedura.

Zobacz wideo CBŚP zatrzymał 35 członków "Psychofans". "Bójki z fanami, handel narkotykami"
Więcej o: