Ćwiczenia wojskowe. Interia: Nowe wytyczne ws. szczepień. Nie będzie się już można nimi tłumaczyć

Rekruci w przypadku wezwania na ćwiczenia wojskowe nie będą już mogli tłumaczyć się brakiem szczepień m.in. przeciwko COVID-19. Szef Sztabu Generalnego po "cichu" zmienił wytyczne - podaje Interia.

Dotychczas kandydat na żołnierza musiał mieć zaświadczenie o szczepieniu, co oznacza, że rezerwista, który otrzymał wezwanie i nie zaszczepił się, mógł uniknąć okresowych ćwiczeń wojskowych. W tej sprawie interweniował m.in. rzecznik praw obywatelskich - Marcin Wiącek - czy posłowie Konfederacji.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Błaszczak premierem? Łapiński: Pojawia się na giełdzie nazwisk tworzonej przez dziennikarzy

Ćwiczenia wojskowe. "Dowództwo stawia na dobrowolność szczepień"

"Z perspektywy osoby, której wezwanie na ćwiczenia koliduje z wykonywaną pracą zawodową, niezaszczepienie stawia ją w sytuacji daleko bardziej korzystnej od osoby zaszczepionej, znajdującej się w podobnym położeniu" - pisał rzecznik praw obywatelskich w liście do ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. "Praktyka pomijania niezaszczepionych rezerwistów w ćwiczeniach wojskowych może wręcz zniechęcać do udziału w programie szczepień" - podkreślił wówczas.  

Okazuje się, że wytyczne Sztabu Generalnego dotyczące szczepień przeciwko COVID-19 już nie obowiązują. Zostały "po cichu" uchylone - wynika z informacji, do których dotarli dziennikarze Interii. 

Od 16 maja 2022 roku, zgodnie z nowym rozporządzeniem, zniesiony został stan epidemii. Obowiązuje jedynie stan zagrożenia epidemicznego, co oznacza, że liczba przypadków zachorowań na COVID-19 jest monitorowana w podobny sposób jak obecnie grypa.

Interia w tej sprawie zwróciła się bezpośrednio do Ministerstwa Obrony Narodowej. Resort w przesłanej odpowiedzi napisał, że "wojsko stawia na dobrowolność szczepień".

Wojsko Polskie (zdjęcie ilustracyjne)Kto dostanie powołanie na ćwiczenia wojskowe? Są szczegóły dot. wezwań

Kto dostanie powołanie na ćwiczenia wojskowe?

W 2023 roku zostaną wznowione obowiązkowe ćwiczenia wojskowe dla rezerwistów. Docelowo wezwanie ma dostać 200 tys. osób także tych, "które nie odbywały dotychczas czynnej służby wojskowej oraz osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy (osoby po kwalifikacji wojskowej)", co zostało opublikowane 5 grudnia w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.  

Zgodnie z projektem rozporządzenia dotyczącym liczby osób, które mogą zostać wezwane do odbycia czynnej służby wojskowej w 2023 r., przewidziano powołanie:

  • do 200 000 żołnierzy rezerwy do odbycia ćwiczeń wojskowych,
  • do 17 128 osób do czynnej służby wojskowej w charakterze żołnierza zawodowego,
  • do 10 000 żołnierzy rezerwy do pełnienia aktywnej rezerwy,
  • do 28 580 osób do odbycia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej,
  • do 38 000 osób do terytorialnej służby wojskowej. 

Wezwanie na szkolenie otrzymają głównie ci, którzy składali już przysięgę wojskową.

Ćwiczenia wojskowe - zdjęcie ilustracyjneSondaż. Polacy chcą powołań na ćwiczenia wojskowe zwykłych obywateli

Więcej o: