Grypa. Jak się leczyć w domu? Co warto mieć w apteczce? Odpowiedź lekarza

Ostatnie tygodnie przyniosły nam zdecydowany wzrost zachorowań na grypę. Lekarze odnotowują coraz więcej przypadków infekcji wirusowych, którym towarzyszy wiele objawów, jak m.in. katar, kaszel, ból gardła czy zmęczenie. Nie zawsze jesteśmy w stanie umówić się do lekarza jeszcze tego samego dnia. Jak więc poprawić sobie samopoczucie domowymi sposobami? Co warto mieć w domowej apteczce? Odpowiadamy.

Adam Niedzielski w środę (21 grudnia) przekazał, że w Polsce odnotowano blisko 270 tys. zachorowań na grypę w ciągu jednego tygodnia, z czego połowa to dzieci. "Zleciłem NFZ prowadzenie stałego monitoringu obłożenia pediatrii. Lokalne oddziały NFZ mają reagować na sygnały o wzroście zajętości łóżek. Dziś zajętych jest 10 tys. miejsc pediatrycznych" - przekazał na Twitterze szef resortu zdrowia. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Epidemie towarzyszą ludzkości od tysięcy lat

Fala zachorowań na grypę. "Nie posiadamy leków przyczynowych, lecz objawowe"

Grypa to ostra, sezonowa choroba wirusowa, wywoływana przez wirusa grypy typu A lub B. Zwykle towarzyszą jej:

  • wysoka gorączka (powyżej 38 stopni Celsjusza),
  • złe samopoczucie;
  • ból głowy;
  • ból mięśni i stawów;
  • ogólne rozbicie organizmu;
  • wraz z co najmniej jednym z następujących objawów ze strony układu oddechowego: kaszel, ból gardła, duszność itp.

Jak zaznacza lek. Bartosz Fiałek, obecnie mierzymy się z sezonem epidemicznym wywołanym różnymi patogenami. - Nic jednak dziwnego, że gdy mamy jesień i zimę, notujemy znacznie wyższą liczbę przypadków zachorowań  - mówi w Medonet.

- Na większość chorób wirusowych nie posiadamy leków przyczynowych, lecz objawowe - informuje lekarz. - Oczywiście w przypadku grypy mamy leki przyczynowe, np. oseltamiwir, który może być zastosowany na początku infekcji - mówi, dodając, że lek ten jest na receptę. 

Najważniejszymi środkami farmakologicznymi, które mogą się przydać podczas zakażenia grypą to leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. - I nie ma znaczenia, czy sięgniemy po paracetamol, ibuprofen albo pyralginę - zapewnia lek. Bartosz Fiałek. Te leki warto zawsze mieć pod ręką w domowej apteczce. Dobrze też mieć lek przeciwkaszlowy dostępny bez recepty czy lek na katar. 

Dziecko w szpitalu (zdjęcie ilustracyjne)Szaleje wirus grypy i RSV. Ponad 10 tysięcy dzieci w szpitalach

Najważniejsza jest profilaktyka. Jak leczyć przeziębienie w domu?

Jak zaznaczają lekarze, najważniejsza jest prewencja - chociażby, szczepienia ochronne. - Duża część polskiego społeczeństwa z tego nie korzysta. Gdybyśmy zaszczepili się przeciw grypie, znacznie zmniejszylibyśmy liczbę przypadków, a w konsekwencji liczbę hospitalizacji i zgonów - komentuje lek. Bartosz Fiałek. Jednak jeśli profilaktyka została zaniechana, istnieją sposoby, które przyniosą ulgę przed wizytą u lekarza. 

  1. Zostań w domu.
  2. Pij dużo płynów.
  3. Dużo śpij. Sen jest najlepszym lekarstwem. 
  4. Jedz regularne posiłki.
  5. Wspomagaj się naturalnymi metodami np. miodem, czosnkiem czy domowym rosołem.

Leki (zdjęcie ilustracyjne)W całej Polsce brakuje leków. Apteki przeżywają oblężenie

Więcej o: