Boże Narodzenie 2022. Gdzie kupić opłatek wigilijny? Ile kosztuje?

Gdzie kupić opłatek? Jaka jest jego symbolika? Jakie jest przeznaczenie kolorowych opłatków, z którymi możemy się czasem spotkać? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Opłatek to cienki biały płatek chlebowy wypiekany z białej mąki z dodatkiem wody. Zgodnie z tradycją w wigilię świąt Bożego Narodzenia łamiemy się nim przy wspólnym stole z najbliższymi.

Zobacz wideo Wspólne święta. Zaporoska kutia na uzwarze - Запорізька кутя на узварі

Boże Narodzenie 2022. Tradycja łamania się opłatkiem

Zgodnie z tradycją chrześcijańską zasiadając do wigilijnej wieczerzy, zgromadzeni łamią się opłatkiem, składając sobie wzajemnie życzenia. Opłatek jest bowiem symbolem pojednania i przebaczenia. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "oblatum", które oznacza dar ofiarny. Poza Polską zwyczaj dzielenia się opłatkiem spotykany jest przede wszystkim na Litwie, spotkać możemy się z nim jednak także w Słowacji, Ukrainie, Białorusi, w Czechach i Włoszech.

Gdzie kupić opłatek wigilijny? Ile kosztuje?

Wiele osób zastanawia się, gdzie można kupić wigilijny opłatek. Oczywiście możemy zrobić to w kościele, ale nie tylko. Z powodzeniem znajdziemy go także w sklepie z dewocjonaliami czy markecie, a także sklepach internetowych. Cena za paczuszkę waha się zazwyczaj między 10 a 20 złotymi. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kolorowy opłatek - co oznacza?

Czasem zdarza się, że w paczce poza standardowym opłatkiem znajdziemy także sztukę w innym kolorze. Kolorowe opłatki są wypiekane z myślą o zwierzętach domowych - nie są one jednak poświęcone. Historia dzielenia się opłatkiem ze zwierzętami sięga XVI wieku. W ten sposób przydomowe pupile miały ustrzec się przed zarazą czy przemówić ludzkim głosem. Chlebki miały zazwyczaj konkretne kolory - na przykład czerwone dla koni, żółte dla psów.

Więcej o: