Wiele osób w Wigilię 24 grudnia unika mięsa i ściśle trzyma się tej tradycji. Czy jednak faktycznie wówczas obowiązuje post? Co o tej sprawie stanowi Kościół?
W wielu domach przed wigilijną kolacją spożywa się tylko bezmięsne potrawy i raczej ogranicza się wielkość posiłków. Podczas świątecznej wieczerzy na stole możemy znaleźć głównie dania z kapusty, sałatki czy ryby.
Jak się okazuje, przestrzeganie postu 24 grudnia wcale nie jest konieczne. Zgodnie z uchwałą numer 15/364/2014 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 13 marca 2014 roku, w Wigilię nie obowiązuje żaden post - ani ilościowy, ani jakościowy. "Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Środę Popielcową czy w Wielki Piątek (post ścisły) oraz w każdy piątek miesiąca (post jakościowy). Dotyczy wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia. Zachęca się do zachowania wstrzemięźliwości także w Wigilię Narodzenia Pańskiego" - napisano w uchwale.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Wiele osób przestrzega jednak postu, pamiętając o dawnych przepisach Kościoła - post w Wigilię obowiązywał bowiem do 1983 roku, aż do wprowadzenia nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Spożywanie mięsa 24 grudnia nie jest grzechem. W Wigilię nie trzeba także ograniczać liczby posiłków. Duchowni jednak zalecają, by zachować pewną wstrzemięźliwość.