Te regiony Polski wyludniają się najszybciej. Wyniki spisu powszechnego mogą zaskoczyć

2,7 proc. - tyle mieszkańców w ciągu dziesięciu lat straciła Polska. Według ostatecznych danych Narodowego Spisu Powszechnego 2021 liczba mieszkańców naszego kraju to dokładnie 37 mln 019 tys. 327 osób.

Główny Urząd Statystyczny podał ostateczne wyniki przeprowadzonego w ubiegłym roku spisu powszechnego. Analitycy wskazali te regiony Polski, które najszybciej się wyludniają oraz te, w których w ostatnich latach przebyło najwięcej nowych mieszkańców. Tendencja jest bardzo wyraźna - wyludniają się gminy najdalej położone od miast wojewódzkich i te położone na wschodzie kraju, szczególnie na Podlasiu.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Błaszczak premierem? Łapiński: Pojawia się na giełdzie nazwisk tworzonej przez dziennikarzy

GUS: Mazowsze i Pomorze zyskują nowych mieszkańców

Mazowieckie - w tym województwie mieszka najwięcej Polaków - prawie 5,5 miliona Polaków, czyli 14,8 proc. obywateli. Tam też przybyło najwięcej mieszkańców w ciągu minionej dekady. Autorzy raportu GUS podkreślają, że w większości województw odnotowano spadek liczby ludności rezydującej. Najwięcej mieszkańców ubyło w województwach: świętokrzyskim - o 9,1 proc., lubelskim - o 8,2 proc. oraz warmińsko-mazurskim - o 7,5 proc.

Skala zmian liczby rezydentów w poszczególnych województwach jest związana z rozwojem infrastruktury społeczno-gospodarczej i perspektywami na rynku pracy, co w konsekwencji warunkuje migracje zarówno wewnętrzne, jak i zagraniczne

- czytamy. 

Zmiana liczby ludności według województw w 2021 r.Zmiana liczby ludności według województw w 2021 r. Źródło: GUS

W przypadku gmin, które najszybciej tracą mieszkańców, większość stanowią te z województwa podlaskiego. Statystycy wskazali 10 gmin najszybciej wyludniających się - sześć z nich jest na Podlasiu. Miastem, które straciło najwięcej rezydentów, jest Hel. 

Powiat pucki, jak i całe województwo pomorskie, odznacza się stosunkowo dobrą sytuacją demograficzną. Gmina Hel, w której nie wystąpiły żadne zmiany administracyjne, charakteryzuje się już od wielu lat szczególnie wysokim, ujemnym saldem migracji i w latach 2011-2021 jej ludność rezydująca zmniejszyła się o prawie 27 proc. 

- czytamy w raporcie. 

Gminy o ubytku ludności rezydującej większym niż 10 proc. w 2021 r.Gminy o ubytku ludności rezydującej większym niż 10 proc. w 2021 r. Źródło: GUS

Największy przyrost ludności zanotowano w gminach położonych w bezpośrednim sąsiedztwie największych ośrodków miejskich. "To wynika z siły przyciągania wielkich aglomeracji jako atrakcyjnych rynków pracy" - wnioskuje GUS. W pierwszej trójce są: Stawiguda, powiat olsztyński, Kosakowo, powiat pucki oraz Czernica w powiecie wrocławskim. 

Gminy o przyroście ludności rezydującej większym niż 10 proc. w 2021 r.Gminy o przyroście ludności rezydującej większym niż 10 proc. w 2021 r. Źródło: GUS

Spośród miast wojewódzkich, jedynie w siedmiu wystąpił wzrost liczby rezydentów. Są to miasta: Zielona Góra, Warszawa, Wrocław, Rzeszów, Kraków, Gdańsk i Opole. Pozostałe miasta wojewódzkie odnotowały ubytki, największe w Katowicach i Kielcach - tam ubytek to ponad 10 proc.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: