Oława. Spanikowany 5-latek stał w oknie i płakał. Został sam w domu. Nie po raz pierwszy

Oławscy (woj. dolnośląskie) policjanci otrzymali zgłoszenie, że w oknie jednego z mieszkań w bloku od dłuższego czasu stoi zapłakany chłopiec. Po interwencji funkcjonariuszy okazało się, że dziecko było pozostawione w domu bez opieki. Nie był to pierwszy raz.

Dyżurny oławskiej jednostki otrzymał zgłoszenie, że na jednej z ulic Oławy (woj. dolnośląskie) w oknie na parterze bloku stoi zapłakany chłopiec. Osoba, która powiadomiła policję, bała się, ze w mieszkaniu mogło wydarzyć się coś złego, dlatego bezzwłocznie powiadomiła policje. Okazało się, że przerażone dziecko zostało pozostawione od rana bez opieki. 

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

5-latek został pozostawiony w domu bez opieki - nie był to pierwszy raz

20 grudnia około godziny 13:00 zgłoszono, że w Oławie na ulicy Chrobrego, na parapecie okna mieszkania znajdującego się w wielorodzinnym bloku od dłuższego czasu stoi mały chłopiec i ciągle płacze. Zaniepokojeni funkcjonariusze szybko udali się na miejsce zdarzenia, gdzie okazało się, że 5-latek został pozostawiony w domu bez opieki. Wystraszone dziecko nie było w stanie otworzyć drzwi wejściowych. Płakało, bo od rana przebywało w domu samo. Policjanci wezwali na miejsce strażaków, którzy przy pomocy drabiny dostali się do mieszkania uchylonym oknem.

Jak podaje na stronie Komendy Powiatowej Policji w Oławie oficerka prasowa asp.szt. Wioletta Polerowicz, "małoletni był wystraszony, gdyż kolejny dzień od wczesnych godzin porannych przebywał w domu sam. Policjanci ustalili, że rodzice chłopca byli w pracy, a sytuacja pozostawienia 5-latka samego w domu nie było jednorazowym zdarzeniem". O sprawie zostanie powiadomiony Sąd Rejonowy w Oławie. 

Czy dziecko może zostawać samo w domu?

Oławska policja informuje, że prawnie, dziecko poniżej 7. roku życia nie może pozostawać bez opieki. Małoletni do lat 7 mogą pozostać pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat. Wiek nie powinien też stanowić jedynego kryterium. Trzeba wziąć pod uwagę dojrzałość emocjonalną dziecka oraz poziom samodzielności. Niezwykle ważne jest uświadomienie mu podstawowych zasad bezpieczeństwa, a także nauczenie obsługi telefonu i przekazanie informacji gdzie znajdują się jego rodzice i o której wrócą. Asp.szt. Wioletta Polerowicz przypomina, aby w sytuacjach takich jak ta z ulicy Chrobrego, nie bać się zareagować. Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji przechodnia być może udało się zapobiec tragedii.

Więcej o: