Polacy najbardziej ufają Trzaskowskiemu i Dudzie, a najmniej? [RANKING ZAUFANIA]

Według najnowszego rankingu zaufania do polityków, przeprowadzonego przez IBRiS, liderem jest niezmiennie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Na drugim miejscu znalazł się prezydent Andrzej Duda, a za nim uplasował się premier Mateusz Morawiecki. Najmniejsze zaufanie wzbudza Zbigniew Ziobro i Jarosław Kaczyński.

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS) przeprowadził dla Onetu ranking zaufania do polityków. Grudniowe wyniki pokazują, że wielu polityków odnotowało spadek w porównaniu z listopadem. Jednak niezmiennie największe zaufanie Polaków wzbudza prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Ufa mu 39,8 proc. osób (spadek o 2,9 pkt proc. w porównaniu z listopadem).

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Rząd zapowiada rewolucję kredytową. Ile to będzie kosztowało?

Ranking zaufania. Na podium Trzaskowski, Duda i Morawiecki

Z rankingu zaufania wynika również, że - podobnie jak w poprzednim miesiącu - drugie miejsce zajmuje prezydent Andrzej Duda. Uzyskał on wynik na poziomie 37,1 proc. (spadek o 2,9 pkt proc. w porównaniu z listopadem). Mateusz Morawiecki zajął trzecie miejsce z wynikiem 36,1 proc. (spadek o 1,1 pkt proc.). Na czwartym miejscu znalazł się Szymon Hołownia - 32,3 proc., na piątym - Władysław Kosiniak-Kamysz - 28,3 proc. ankietowanych. Nieco dalej znalazł się Donald Tusk - 27,6 proc. (odnotowano spadek o 5,3 pkt proc.) oraz Jarosław Kaczyński - 26,9 proc. (zyskał 0,8 pkt proc.).

Największą nieufność według ankietowanych wzbudza Zbigniew Ziobro - na ufa mu aż 69,7 proc.osób. Na pozostałych pozycjach uplasowali się: Jarosław Kaczyński - 64,9 proc., Jasek Sasin - 60,1 proc., Mateusz Morawiecki - 56,1 proc., Donald Tusk - 52,3 proc.

Sondaż przeprowadzono od 16 do 18 grudnia na próbie 1100 osób. Wykorzystano do tego ankiety telefoniczne, standaryzowane wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo (CATI).

Suzuki silniki zaburtoweInwestycja, która zwróci się już za parę miesięcy. Pieniądze to sprawa drugorzędna

Jarosław Kaczyński dostał sfabrykowane sondaże?

Ostatnie wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego podczas spotkań z wyborcami PiS nie spotkały się z pozytywnym odzewem. Jak już pisaliśmy w Gazeta.pl, polityk miał dostać nieprawdziwe dane z przeprowadzonych sondaży. Osoby współpracujące z centralą PiS miały przekonywać polityka, że wyborcy są zachwyceni jego wystąpieniami, o czym informowali Wirtualną Polskę informatorzy z PiS. Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej" (prowadzony od 15 do 16 listopada) pokazał, że wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego szkodzą partii PiS, jednak Kaczyński nie jest o tym informowany. "Słowem: prezes PiS miał otrzymać sondaże i analizy, według których jego objazd po kraju i szeroko komentowane wystąpienia wzmacniają notowania partii rządzącej i są świetnie oceniane przez ludzi. Szkopuł w tym, że - jak twierdzą nasi rozmówcy z PiS - takie badania nie istnieją" - przekazuje Wirtualna Polska.

Czym się kierować podczas kupowania prezentów świątecznych, by nie popełnić gafy? (zdjęcie ilustracyjne)Czym się kierować podczas kupowania prezentów świątecznych, by nie popełnić gafy?

Więcej o: