Kolęda, czyli wizyty duszpasterskie rozpoczynają się w okresie świąt Bożego Narodzenia i trwają nawet do początku lutego. Księża odwiedzają swoich parafian, a wizycie towarzyszy poświęcenie domu, błogosławieństwo oraz modlitwa. Wiele osób przekazuje księdzu podczas kolędy datek pieniężny.
Pandemia dużo zmieniła w organizacji życia Kościoła. W trosce o bezpieczeństwo księża decydowali się na odwoływanie wizyt duszpasterskich. Takie rozwiązanie wciąż pojawia się w niektórych parafiach.
Część duchownych postanowiła w tym roku odwiedzić wyłącznie tych wiernych, którzy wcześniej zgłoszą im taką chęć. Inni księża planują z kolei zgodnie z tradycją odwiedzać każdy dom. W takiej sytuacji warto wiedzieć, czy trzeba przyjmować księdza po kolędzie.
Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Prawo kanoniczne nie nakazuje odbywania wizyty duszpasterskiej w okresie świąt. Zgodnie z nim ksiądz ma obowiązek poznawać i odwiedzać rodziny należące do wspólnoty parafialnej.
Kolęda to wyraz realizacji kanonu 529 §1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, który mówi:
Pragnąc, dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś niedomagają - roztropnie ich korygując. Gorącą miłością wspierać chorych, zwłaszcza bliskich śmierci, wzmacniając ich troskliwie sakramentami i polecając ich dusze Bogu. Szczególną troską otaczać biednych, cierpiących, samotnych, wygnańców oraz przeżywających szczególne trudności. Starać się wreszcie o to, by małżonkowie i rodzice otrzymali pomoc do wypełniania własnych obowiązków oraz popierać wzrost życia chrześcijańskiego w rodzinach
Przed wizytą kapłana warto przygotować:
Przy okazji wizyty duszpasterskiej można poprosić duchownego o poświęcenie nowego domu lub mieszkania.
Zwyczajem jest również składanie ofiary na potrzeby Kościoła. Nigdy jednak materialne ubóstwo nie może być przeszkodą w tym, by przyjąć księdza we własnym domu, i żaden duchowny nie ma prawa domagać się datku.
Księża w większości przypadków informują z wyprzedzeniem o swojej wizycie. Zdarzyć się może jednak, że w określonym terminie mieszkańcy domu mogą być np. w pracy. Jeśli wierni jednorazowo nie będą mogli czy chcieli przyjąć księdza, nie powinno to pociągnąć za sobą żadnych konsekwencji.