Biała Podlaska. Niezwykłe zjawisko zaskoczyło mieszkańców. Z nieba leciał diamentowy pył

W Białej Podlaskiej zaobserwowano niezwykłe zjawisko meteorologiczne. 18 grudnia mieszkańcy mogli podziwiać pył diamentowy, który unosił się nad miastem.

Na kanale "InfoMeteoLU", który przekazuje informacje pogodowe dla województwa lubelskiego, zamieszczono informację dotyczącą pyłu diamentowego. To niecodzienne zjawisko pogodowe pojawia się bardzo rzadko, jednak 18 grudnia wieczorem pojawiło się w Białej Podlaskiej.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Biała Podlaska. Pył diamentowy unosił się nad miastem

Pył diamentowy to inaczej słupki lodowe. Jeśli temperatura jest wystarczająco niska, możemy zaobserwować opady kryształów w postaci blaszek czy igiełek lodowych o niewielkich rozmiarach, do 1 mm. Pył jest dobrze zauważalny, jeśli świeci księżyc lub słońce. Wtedy pojawiają się niewielkie, skrzące się punkciki. 18 grudnia w Białej Podlaskiej "temperatura powietrza spadła już poniżej -10 st.C.", co przyczyniło się do powstania pyłu - poinformowano na kanale InfoMeteoLU na Twitterze.

Światło słoneczne załamujące się w kryształach lodu, które przyjęły formę słupków lub płytek, tworzy zjawiska optyczne takie jak halo. W przypadku powstawania pyłu diamentowego możemy zaobserwować rzadkie rodzaje halo np. łuk Kerna.

Mama zmienia dziecku pieluszkę Oto najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry dziecka

Prognoza pogody. Do Polski zacznie napływać cieplejsze powietrze

Od 19 grudnia w Polsce zacznie się robić znacznie cieplej. Od zachodu do kraju wkroczy front atmosferyczny, który przyniesie opady deszczu ze śniegiem oraz samego deszczu, powodującego gołoledź. Dopiero w nocy z 20 na 21 grudnia zacznie się odsuwać na wschód - informują synoptycy IMGW. Wtedy też będzie wyjątkowo ślisko na drogach. Ocieplenie spowoduje też gwałtowne topnienie zalegającej pokrywy śnieżnej. Roztopy wpłyną na obecną sytuację hydrologiczną w Polsce. Kolejne opady pojawią się w czwartek - na południu i wschodzie. 19 grudnia synoptycy wydali też ostrzeżenia pierwszego stopnia przed opadami marznącymi. Obejmują one całą zachodnią część kraju.

5 rzeczy, o których często zapominamy w święta 5 rzeczy, o których często zapominamy w święta

Więcej o: