Pogoda. To może być najzimniejsza noc tej zimy. Są ostrzeżenia IMGW. Sypnie też śniegiem

Nawet -23 stopnie prognozują synoptycy w niektórych częściach Polski. IMGW wydało ostrzeżenia przed silnym mrozem i intensywnymi opadami śniegu. Tymczasem strażacy ostrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne.
Zobacz wideo Przedłużające się mrozy to ryzyko powodzi. Do pracy ruszyły lodołamacze - wśród nich Puma i Sokół

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym mrozem na południu Polski. W powiatach karkonoskim, wałbrzyskim, kłodzkim, ząbkowickim, nyskim, cieszyńskim, żywieckim, suskim, nowotarskim, limanowskim, nowosądeckim, sanockim, leskim i bieszczadzkim temperatura może spaść nawet do -15 stopni Celsjusza.

- Najzimniej będzie w obszarach podgórskich - podkreślił, cytowany przez TVN24, rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Tam temperatura może spaść nawet do -23 stopni. Zdaniem Walijewskiego to może być najzimniejsza noc tej zimy.

Dodatkowo w powiatach leskim i bieszczadzkim wydano ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu. "W rejonie występują opady śniegu, które miejscami spowodowały przyrost pokrywy śnieżnej od 5 do 10 cm" - podkreśla IMGW i przypomina, że w górach jest obecnie bardzo niebezpiecznie. W Tatrach obowiązuje zagrożenie lawinowe.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Przygotowanie jednośladu do zimyJak przezimować motocykl? Na co trzeba zwrócić uwagę? Kluczowe zasady są proste

IMGW prognozuje silne mrozy

Również na północnym wschodzie Polski synoptycy prognozują silny mróz. W województwie warmińsko-mazurskim i na Suwalszczyźnie temperatura minimalna w nocy wyniesie od -15 stopni do -12, w niedzielę w nocy od -17 do -13, a lokalnie nawet około -19 stopni. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od -8 stopni do -5.

Wiatr będzie wiał z średnią prędkością od 5 do 20 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 9:00 w niedzielę.

Strażacy ostrzegają przed wchodzeniem na lód

"Na porannych zdjęciach z satelity Sentinel-1 widać rozwijające się zjawiska lodowe: Zalew Szczeciński niemal cały zamarznięty; na Dolnej Odrze tuż powyżej profilu Widuchowa tworzy się niewielki zator; Dolna Odra i Dolna Warta niosą ze sobą dużą ilość materiału" - podkreśla IMGW.

Pamiętajmy, lód na stawach i jeziorach pojawił się niedawno, jest cienki i kruchy, ale wchodzenie na zamarznięte akweny nawet przy największych mrozach nigdy nie jest całkowicie bezpieczne - przypomina rzecznik warmińsko-mazurskich strażaków starszy kapitan Grzegorz Różański. Lód bywa miejscami porowaty, napowietrzony i kruchy. Pod nim mogą być prądy wodne, które dodatkowo osłabiają pokrywę lodową.

Technologie zmieniają nasze życie szybciej, niż zauważamyTechnologie zmieniają nasze życie szybciej, niż to zauważamy [MOTO 2030]

Więcej o: