Wielkopolska. Trzylatek zakrztusił się orzeszkiem. Jego stan jest bardzo ciężki

Trzyletnie dziecko zadławiło się orzeszkiem i straciło przytomność. Chłopiec został przetransportowany do szpitala. Jego stan jest bardzo ciężki.
Zobacz wideo Jak pomóc osobie, która się dławi?

Do zdarzenia doszło w sobotę przed południem w Lesznie w województwie wielkopolskim. Jak informuje RMF FM, chłopiec miał się zakrztusić orzeszkiem.

Do dziecka zostały wezwane służby medyczne. Na miejscu ratownicy stwierdzili zatkanie dróg oddechowych, które doprowadziło do zatrzymania akcji serca. Portal ostrow24.tv podaje, że ten stan trwał ponad pięć minut.

Przygotowanie jednośladu do zimyJak przezimować motocykl? Na co trzeba zwrócić uwagę? Kluczowe zasady są proste

Stan dziecka jest bardzo ciężki

Medykom udało się przywrócić pracę serca trzylatka. Chłopiec został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala.

Rzecznik prasowy ostrowskiego szpitala lekarz Adam Stangret, cytowany przez RMF FM, przekazał, iż dziecko przebywa na dziecięcym oddziale intensywnej opieki, a jego stan jest ciężki.

Technologie zmieniają nasze życie szybciej, niż zauważamyTechnologie zmieniają nasze życie szybciej, niż to zauważamy [MOTO 2030]

Jak postępować w przypadku zadławienia? Zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Zadławienie to zamknięcie dróg oddechowych przez ciało obce, do którego może doprowadzić np. szybkie, łapczywe spożywanie pokarmów czy połknięcie przez dziecko małego przedmiotu.

Wczesna interwencja może zapobiec utracie przytomności. Pamiętaj! Udzielając pierwszej pomocy możesz uratować komuś życie! Pomoc przy zadławieniu - należy do tych stanów zagrożenia życia, z którymi można spotkać się codziennie.

Jeśli do dróg oddechowych dostanie się ślina, kawałek pokarmu lub cokolwiek innego poza powietrzem, grozi to niedotlenieniem organizmu, a nawet zatrzymaniem akcji serca!

Gdy poszkodowany przestał kaszleć, ale jest przytomny należy:

  • pochylić poszkodowanego do przodu,
  • 5 x energicznie uderzyć w okolicę międzyłopatkową.

Gdy uderzenie nie pomaga zastosować tzw. chwyt Heimlicha (Uwaga! Nie stosować wobec kobiet w ciąży):

  • pochylić poszkodowanego,
  • objąć rękoma kładąc jedną część na nadbrzuszu (pod mostkiem),
  • drugą ręką objąć zaciśniętą pięść,
  • i energicznie pociągnąć do wnętrza i ku górze.

Jeśli powyższe działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, należy bezzwłocznie wezwać pogotowie 999 lub 112.

Jeśli poszkodowany stracił przytomność, należy rozpocząć reanimację!

Więcej o: