Andrzej Matul nie żyje. Słynny lektor i dziennikarz Polskiego Radia miał 75 lat

Zmarł Andrzej Matul, wieloletni dziennikarz i lektor Polskiego Radia, jeden z legendarnych głosów Programu Pierwszego. Miał 75 lat. Informację o jego śmierci podała w czwartek radiowa Jedynka.

Andrzej Matul urodził się 29 listopada 1947 roku. Ukończył XXVI Liceum Ogólnokształcące im. gen. Henryka Jankowskiego "Kuby" w Warszawie, a później filologię polską ze specjalizacją teatrologiczną na Uniwersytecie Warszawskim.

Andrzej Matul. Legendarny, wielokrotnie nagradzany głos radiowej Jedynki

Z Polskim Radiem był związany od 1972 r. Rok później został dziennikarzem Programu Pierwszego. Był autorem, współtwórcą i prowadzącym najpopularniejszych audycji: "Sygnałów Dnia", "Lata z Radiem" i "Czterech Pór Roku". Prowadził też autorskie programy: "Pora na herbatę", "Aleja Gwiazd", "Spotkania z Mistrzem" i "Rozdroża Kultury".

Zobacz wideo Policyjny pościg. Kierowca wyminął radiowozy i ruszył chodnikiem

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Od lat 90. pełnił w Polskim Radiu funkcje menedżerskie. Najpierw był zastępcą kierownika redakcji kulturalnej Jedynki, a później szefem tej redakcji. W 2000 r. został w rozgłośni zastępcą kierownika redakcji kultury i wiedzy, a następnie kierował redakcją pasm muzyczno-publicystycznych - podają Wirtualne Media.

W pracy radiowej Andrzej Matul kładł nacisk na poprawną i piękną polszczyznę, którą sam z łatwością się posługiwał. W 2008 r. jako przewodniczący Kapituły Nagrody Złotego Mikrofonu mówił o idei tego wyróżnienia. Podkreślił, że "laureat powinien mówić pięknym głosem, z czystą artykulacją i pięknie po polsku, a przy tym powinien być osobowością i musi mieć coś do powiedzenia".

 

Zdobył wiele nagród radiowych i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Otrzymał m.in. prestiżowy Złoty Mikrofon i Chryzostoma. W 2009 r. przyznano mu tytuł Mistrza Mowy Polskiej. Został też odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jako lektor Andrzej Matul pracował przy kilkudziesięciu filmach fabularnych, m.in.: "Imię Róży", "Lista Schindlera", "Wzgórze nadziei", a także znanych produkcjach dla młodszej widowni: "Iniemamocni", "Madagaskar" czy "Ratatuj".

Więcej o: