Jak podał Onet, 8 grudnia około godziny 17 między Nową Wsią Ełcką a Białą Piską (woj. warmińsko-mazurskie) zderzyły się dwa samochody. W jednym był ojciec z dwiema córkami. Drugim jechał ksiądz.
Jak czytamy, auto, którym kierował ksiądz, zjechało na przeciwległy pas ruchu i uderzyło w samochód, którym podróżowała rodzina: ojciec z córkami w wieku sześciu i 14 lat. Młodsza z dziewczynek została przetransportowana do szpitala, gdzie jej stan zdrowia uległ gwałtownemu pogorszeniu. Portal podaje, że tydzień po wypadku stan dziecka nadal jest ciężki, choć policja nie chce podawać szczegółów.
"Samochodem, który wjechał w rodzinę, kierował 48-letni mieszkaniec Grajewa. Chciał uciec z miejsca wypadku. Zatrzymał go ojciec dziewczynek" - pisze Onet i podaje, że 48-latek prowadził z prawie trzema promilami alkoholu. Policja miała nie potwierdzić tych informacji, zrobiła to jednak kancelaria Ełckiej Kurii Diecezjalnej. Jak czytamy, jej kanclerz przyznał, że z duchownym "były już jakieś problemy", "nie radził sobie z emocjami". - Na razie ma zakaz publicznego sprawowania sakramentów i ma szybko zająć się sobą, podjąć leczenie - powiedział Onetowi kanclerz ełckiej kurii.
Sprawę wypadku prowadzi Prokuratura Rejonowa w Piszu. Mężczyźnie grozi do trzech lat więzienia.
Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Zgodnie z polskim prawem, wyróżnia się dwa stany po spożyciu alkoholu:
W pierwszym przypadku mamy do czynienia z wykroczeniem, za które grozi areszt, grzywna do pięciu tys. zł i czasowe zatrzymanie prawa jazdy. Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych może wynosić od pół roku do trzech lat. W przypadku zakazu trwającego powyżej roku - przed otrzymaniem zwrotu prawa jazdy osoba musi ponownie odbyć egzamin na prawo jazdy.
Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może natomiast orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Sąd obligatoryjnie orzeka także zakaz prowadzenia pojazdów na okres od roku do 10 lat, a w przypadku, gdy kierujący w stanie nietrzeźwości spowodował wypadek śmiertelny, zakaz może zostać nałożony dożywotnio. Dodatkowo sąd orzeka również przekazanie środków pieniężnych na rzecz organizacji społecznej lub instytucji zajmującej się pomocą ofiar wypadków drogowych.