Małopolska. Obfite opady śniegu sparaliżowały południową część Polski. "Przegrywamy ze śniegiem"

Na południu kraju panują bardzo trudne warunki na drogach, a to za sprawą intensywnych opadów śniegu. Śnieżyce sparaliżowały ruch komunikacyjny na wielu drogach w regionie. W ciągu trzech godzin pokrywa śnieżna wzrosła nawet o pięć centymetrów.

Intensywne opady śniegu rozpoczęły się na południu Polski już w środę wieczorem. Śnieżyce uniemożliwiały odśnieżanie dróg - drogowcy mogli usunąć zalegający śnieg dopiero po północy. Część połączeń autobusowych oraz tramwajowych w wielu miastach została odwołana lub skrócona.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Śnieg na samochodzie. Mandat może wynieść 3 tys. zł

Małopolska. Śnieg sparaliżował miasta

Na ulicach w Małopolsce cały czas pracują pługo-piaskarki, aby usunąć warstwy zalegającego śniegu, który pojawił się w środę późnym wieczorem. W rejonie Krakowa najgorsza sytuacja jest na krajowej 7 od strony Michałowa w kierunku Kielc oraz w stronę Myślenic. W Oświęcimiu oraz w Olkuszu śnieg nadal zalega na drogach, spowalniając ruch, przez co tworzą się kilkukilometrowe korki. Samochody utknęły wczoraj na zakopiance oraz na autostradzie A4 na zjeździe z obwodnicy Krakowa w stronę Skawiny. W mediach społecznościowych pojawiły się w środę informacje o licznych utrudnieniach w Krakowie. W stolicy Małopolski trudności pojawiły się na liniach autobusowych, tramwajowych oraz na kolei. Nad ranem występowały też problemy ze zwrotnicami na Pleszowie, a torowiska w centrum miasta były pokryte lodem.

O godz. 9:30 w Krakowie odbędzie się posiedzenie komitetu akcji "Zima". Zapowiedział je wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig, który przyznał w środę, że miasto "przegrywa walkę ze śniegiem". "Zwołałem posiedzenie (...), by ocenić dzisiejsze działania, sprawdzić ich koordynację i wyciągnąć wnioski, tak aby nasze starania były bardziej skuteczne" - napisał Kulig w mediach społecznościowych.

W czwartek nad ranem wiceprezydent przekazał, że trasy tramwajowe ulegają zmianie, ze względu na oblodzone torowisko. Główne drogi w centrum Małopolski nad ranem 15 grudnia były już odśnieżone, problem pojawia się jednak na bocznych drogach oraz na chodnikach.

Mróz (zdjęcie ilustracyjne)Do kiedy mrozy w Polsce? W nocy temperatura spadła do niemal -24 stopni

Zima 2022. Obfite opady śniegu w najbliższych dniach

Według zapowiedzi synoptyków w Małopolsce nadal są przewidywane obfite opady śniegu. Przybędą nawet trzy centymetry pokrywy śnieżnej. Na Podkarpaciu zapowiedziano opady deszczu ze śniegiem oraz marznące opady, które będą powodowały gołoledź. Najbliższej nocy w pasie od Lubelszczyzny, aż po Mazowsze, Kielecczyznę oraz Dolny Śląsk spadnie nawet sześć centymetrów śniegu. Na wschodzie kraju opady będą marznące i intensywne, wystąpi również silny mróz w wielu częściach kraju.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na bieżąco przekazuje alerty pogodowe. Możemy je znaleźć na stronie meteo.imgw.pl, w serwisie pogodowym lub w aplikacji mobilnej aplikacjameteo.imgw.pl. Informacje są również przekazywane poprzez kanały w social mediach.

Pogoda (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda. Mróz potrzyma do niedzieli. Będą białe święta? Jest szansa

Więcej o: