Dominikanin z Wrocławia, który gwałcił kobiety na ołtarzu, znów przed sądem. "Kara jest zbyt wysoka"

Sprawa dominikanina Pawła M. wróci do sądu po tym, jak prokuratura i obrońca złożyli apelację. Zakonnik został skazany za siedem przestępstw, których dopuścił się w latach 2011-2018 wobec jednej z kobiet, m.in. za gwałt i zmuszanie do innej czynności seksualnej. Do nadużyć dochodziło także w latach 1996-2000, gdy Paweł M. prowadził we Wrocławiu Wspólnotę św. Dominika.

Z ustaleń Onetu wynika, że do Sądu Okręgowego w Częstochowie wpłynęły dwie apelacje dotyczące wyroku skazanego na cztery lata więzienia dominikanina Pawła M. - Już wcześniej wpłynęła apelacja Prokuratury Regionalnej w Katowicach, natomiast w piątek 9 grudnia 2022 roku wpłynęła do Sądu Rejonowego w Częstochowie apelacja obrońcy oskarżonego Pawła M. - przekazał portalowi rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie, sędzia Dominik Bogacz. 

Zobacz wideo Piekło kobiet. Przemoc seksualna to w Polsce codzienność

Sprawa dominikanina Pawła M. znów trafi do sądu. Wniesiono apelacje od wyroku

Prokuratura uważa, że wyrok dla duchownego, któremu przedstawiono w sumie siedem zarzutów, jest zbyt niski. Z kolei obrońca skazanego uważa, że orzeczona kara jest "zbyt wysoka". Termin posiedzenia sądu II instancji nie został jeszcze wyznaczony.

Wrocław. Kościół i klasztor pw. św. Wojciecha , siedziba dominikanów Dominikanin Paweł M. skazany na 4 lata więzienia za zgwałcenie kobiety

We wrześniu 2022 roku dominikanin Paweł M. został skazany na cztery lata bezwzględnego pozbawiania wolności za gwałt na kobiecie i zmuszenie jej do innej czynności seksualnej w okresie od maja 2011 roku do sierpnia 2018 roku. Wyrok nie jest prawomocny, a prawnicy duchownego od razu zapowiedzieli odwołanie się od wyroku.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Ksiądz - zdjęcie ilustracyjne Pokrzywdzeni przez dominikanina Pawła M. dstaną odszkodowania. "To początek"

Dominikanin stworzył "sektę" we wspólnocie. "Jedną z dziewczyn brutalnie i często gwałcił"

Sprawa wyszła na jaw w marcu 2021 roku. Wówczas to dominikanie z Wrocławia ujawnili, że Paweł M. dopuszczał się nadużyć względem wiernych w latach 1996-2000. Dominikanie przeprosili za działania jednego z braci, który już wówczas był podejrzewany o to, że mógł skrzywdzić kilkanaście kobiet. Dominikanin Paweł M. miał dopuszczać się "stosowania przemocy fizycznej, psychicznej czy duchowej, a nawet seksualnej". 

Jeszcze tego samego miesiąca powstała komisja złożona z niezależnych ekspertów - nastąpiło to na wniosek prowincjała polskiej prowincji dominikanów. Komisja sprawdziła, jakich działań dopuszczał się o. Paweł M. i jak reagowały władze w jego sprawie. Na podstawie zebranych danych ustalono, że prowadzona przez dominikanina w latach 1996-2000 wrocławska Wspólnota św. Dominika "była oparta na mechanizmie psychomanipulacji". Komisja orzekła też, że wspólnota miała wszystkie cechy, którymi wyróżniają się sekty.

Wrocław. Dominikanie przepraszają za historię sprzed lat. Mówią o 'sekcie' Opublikowano raport komisji ws. molestowania u dominikanów

Z osobami wykorzystanymi przez dominikanina Pawła M. rozmawiał w 2021 roku Onet. - Jedną z dziewczyn brutalnie i często gwałcił. Wpadał do ciasnego pomieszczenia, podduszał ją, gwałcił i wykrzykiwał na cały głos grzechy innych ludzi ze wspólnoty. Oskarżał ją, że grzeszą, bo ona nie jest wierna Bogu. Albo potrafił zgwałcić którąś na ołtarzu w bocznej kaplicy kościoła - mówiła jedna z ofiar.

***********

Przemoc seksualna to każdy niechciany kontakt seksualny. Z danych UNICEF wynika, że na całym świecie tego rodzaju przemocy doświadczyło około 15 milionów nastolatek między 15. a 19. rokiem życia, ale tylko 1 procent nastolatek zwraca się z prośbą o pomoc do profesjonalisty. Badania wskazują, że u 80 proc. ofiar gwałtu rozwija się zespół stresu pourazowego (PTSD).

Pamiętaj, jeżeli Ty lub bliska Ci osoba padła ofiarą przemocy seksualnej, pomoc możesz uzyskać, dzwoniąc na Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" - 801 120 002 lub pod numer 112. Więcej informacji >>> 

Więcej o: