Atak zimy. Kto odpowiada za odśnieżanie dachu? Jakie grożą kary za zaniechanie?

Atak zimy w Polsce zmusił do odśnieżania dróg, chodników oraz dachów. Śnieg zalegający na powierzchni budynku nie dość, że zagraża przechodniom, to może negatywnie wpłynąć na konstrukcję budynku. Kto powinien sprzątać śnieg z dachu? Kto jest za to odpowiedzialny? Wyłącznie właściciele nieruchomości i zarządcy.

Odśnieżanie dachów jest obowiązkiem właścicieli i zarządców nieruchomości. Jego zaniechanie wiąże się z odpowiedzialnością karną.  Mówi o tym art. 61 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, a nadzór budowlany i straż miejska.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Wilgoć na szybach? Mamy aż dwa sposoby, żeby ją zwalczyć

Atak zimy i odśnieżanie dachu. Konieczne jest szkolenie bhp i ważne badanie lekarskie

Właściciele i zarządcy nie mogą dopuścić do przeciążenia konstrukcji budynku. Dlatego też, w razie konieczności, muszą zapewnić odśnieżanie dachu oraz elementów elewacji.

"Obowiązek ten obejmuje także usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, mogących zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się na ciągach pieszych i jezdnych przebiegających bezpośrednio przy budynku" - czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB).

Osoba oddelegowana do odśnieżania dachu musi mieć aktualne szkolenie bhp oraz ważne badanie lekarskie, potwierdzające zdolność do wykonywania takich zadań i dopuszczające do pracy na wysokości. Właściciel lub zarządca ma obowiązek zadbać o bezpieczeństwo oddelegowanego. 

Przed przystąpieniem do odśnieżania należy wygrodzić i oznakować strefy, w których istnieje zagrożenie spadającymi masami śniegu, lodu czy narzędziami.

Jak podaje GUNB, waga mokrego śniegu może osiągać nawet 600 kg/m3, a zlodowaciałego o 200 kg/m3 więcej. 

Odśnieżanie dachu. Za zaniechanie - odpowiedzialność karna. Mandat, pozbawienie wolności

Niedopełnienie tych obowiązków podlega grzywnie, a nawet karze pozbawienia wolności. Mandat może wystawić zarówno straż miejska, jak i inspektor nadzoru budowlanego, który może dodatkowo skierować sprawę do sądu.

Zgodnie z art. 91a ustawy Prawo budowlane, "kto niewłaściwie utrzymuje i użytkuje obiekt budowlany lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku".

Więcej o: