Kiedy powstanie komisja badająca wpływy Rosji? Antoni Macierewicz podał termin

Były szef MON Antoni Macierewicz powiedział na antenie Programu 1. Polskiego Radia, że w tym lub w przyszłym tygodniu powinna powstać komisja badająca ewentualne wpływy rosyjskie na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski od 2007 roku. Poseł Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że konieczne jest ustalenie faktów, a materiału jest bardzo dużo.
Zobacz wideo Czemu ma służyć komisja weryfikacyjna? Pytamy posła PiS

Antoni Macierewicz uważa, że to będzie bardzo ważna komisja. Jego zdaniem należy jak najszybciej ustalić stan faktyczny, bo "posługiwanie się wyłącznie dyskusjami publicystycznymi w tej materii może być podważane".

- Ustalenie stanu faktycznego, [...] a materiałów w tej sprawie jest bardzo dużo. Jest absolutnie konieczne przekazanie do opinii publicznej, ale także wyciągnięcie z tego konsekwencji państwowych. Powinna powstać w tym tygodniu lub w przyszłym - powiedział na antenie Programu 1. Polskiego Radia były minister obrony narodowej.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Powstanie komisja badająca wpływ Rosji na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski

Na początku grudnia posłowie PiS złożyli ustawę o państwowej komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Wcześniej przedstawiciele opozycji domagali się, aby Sejm zbadał sprawę importu węgla z Rosji do Polski.

Jarosław Kaczyński mówił, że komisja ma wyjaśnić wiele kwestii związanych z walką polityczną. Mówił, że komisja pozwoliłaby rozwiać wiele nieprawdziwych opinii towarzyszących polskiej polityce. - W naszym życiu politycznym jest wiele nieprawdy - podkreślił. Mówił także, że walka polityczna jest ceną demokracji i praw obywatelskich, ale nie powinna się odbywać w zupełnym oderwaniu od faktów. - Działanie tej komisji powinno się przyczynić do ograniczenia tego zjawiska - ocenił prezes PiS.

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości, Rafał Bochenek podkreślił, że zgodnie z założeniami ustawy w komisji będą mogli zasiadać nie tylko parlamentarzyści, ale także eksperci. - Zależy nam, aby w komisji byli także fachowcy, którzy mają wiedzę na temat polityki energetycznej i rynku energetycznego i bardzo często znają mechanizmy, które rządziły polską polityką energetyczną na przestrzeni ostatnich lat - mówił polityk.

Proponowana ustawa ustanawiająca komisję ma określać rodzaje działań na szkodę interesów Polski. Mogą to być czynności podejmowane pod wpływem rosyjskim - jak udostępnianie informacji dotyczących czynności urzędowych osobom trzecim, wpływanie na treść decyzji administracyjnych, składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej, wydawanie szkodliwych aktów prawa, udział w negocjacjach lub zawarciu umowy międzynarodowej, prezentacja stanowiska Polski na forum międzynarodowym. Te rodzaje działań mają być analizowane przez komisję.

Komisja będzie działać przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Sprawa Tomasza L. Jedną ze spraw, które zbada komisja?

Dziennikarze TVN24 ujawnili, że warszawski urzędnik Tomasz L., który w marcu został zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji, był m.in. członkiem komisji likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych. Komisja ds. Likwidacji WSI powstała 22 lipca 2006 roku - za pierwszych rządów Prawa i Sprawiedliwości (z Samoobroną i LPR jako koalicjantami). Komisja miała za zadanie zinwentaryzować majątek WSI, w tym informatorów i tajnych współpracowników, którzy w części znaleźli się w nowych służbach wywiadowczych. Komisją kierował historyk prof. Sławomir Cenckiewicz, zaufany człowiek ówczesnego wiceministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Więcej o: