Niedziele handlowe w grudniu. Czy 11 grudnia sklepy są otwarte? Gdzie zrobimy zakupy?

Czy 11 grudnia to niedziela handlowa? Które sklepy pozostają otwarte i zrobimy w nich zakupy? Czy Lidl, Biedronka i Carrefour będą czynne?

Zgodnie z ustawą, która wprowadzała stopniowo zakaz handlu w niedziele i która weszła w życie 1 marca 2018 roku, od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. To ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także niedziela przed Wielkanocą oraz dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Zobacz wideo Abramowicz: Zamrożenie płacy minimalnej pomogłoby zahamować inflację

Kiedy jest niedziela handlowa w grudniu 2022? Kogo nie obowiązuje zakaz handlu?

11 grudnia wypada niedziela handlowa, szósta z siedmiu niedziel w tym roku, kiedy nie obowiązuje zakaz handlu. Następna i ostatnia w 2022 roku wypada 18 grudnia. Grudniowe niedziele handlowe mają ułatwić przygotowania do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. 

Zakaz handlu w niedziele nie obejmuje między innymi działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 procent przychodów ze sprzedaży danej placówki. Zakaz nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za naruszenie zakazu handlu w niedziele grozi kara od tysiąca do stu tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Niedziele handlowe 2023 - kiedy wypadają? [HARMONOGRAM]

W przyszłym roku, podobnie jak i w aktualnie trwającym, możemy liczyć na siedem niedziel handlowych. Wypadają one w następujących terminach:

  • 29 stycznia,
  • 2 kwietnia,
  • 30 kwietnia,
  • 25 czerwca,
  • 27 sierpnia,
  • 17 grudnia,
  • 24 grudnia.
Więcej o: