W Tatrach zeszły dwie lawiny. Są poszkodowani, jedna osoba nie żyje

W rejonie Doliny Kondratowej oraz Szpiglasowej Przełęczy zeszły w sobotę lawiny śnieżne. W oba miejsca ruszyli ratownicy TOPR. Ze wstępnych informacji wynika, że są poszkodowani i jedna ofiara śmiertelna.
Zobacz wideo Stopnie zagrożenia lawinowego

Dwie lawiny zeszły w sobotę około południa. Zasypane zostały rejony Przełęczy pod Kopą Kondracką i Szpiglasowego Wierchu. Na miejsce udali się ratownicy z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Lawiny w Tatrach. Są poszkodowani, jedna osoba nie żyje

Portal meteoprognoza.pl podaje, że na szlaku na przełęcz pod Kopą Kondracką przysypane zostały trzy osoby. Z kolei według informacji TVN24 jedna z tych osób zmarła w zakopiańskim szpitalu.

Akcja ratunkowa trwa również w rejonie Szpiglasowego Wierchu. Jednak służby nie podają, ile osób zostało przysypanych. Ze względu na warunki atmosferyczne i gęstą mgłę ratownicy nie mogą użyć śmigłowca.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Tatry. W górach obowiązuje drugi stopień lawinowy

W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, jednak na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.

Tatrzański Park Narodowy w sobotnim komunikacie przestrzegał przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, jakie panują teraz w górach. Na wszystkich szlakach jest bardzo ślisko.

TPN przypomina, że na szlakach dolinnych, niezbędne do poruszania są raczki i kijki, zaś w wyższych partiach, pokrytych zlodzonym śniegiem, przydatne będą raki.

"Pokrywa śnieżna w wyższych partiach Tatr jest mocno zróżnicowana. W niektórych miejscach spod śniegu wystają kamienie. Duże oblodzenie utrudnia poruszanie się, nawet w stosunkowo łatwym terenie. Poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości. Poruszanie się w takich warunkach, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, sprzęt lawinowy) wraz z umiejętnością posługiwania się nim. Dodatkowe utrudnienie stanowi niski pułap chmur, który w połączeniu z opadami deszczu ze śniegiem, znacznie ogranicza widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń" - czytamy w komunikacie TPN.

Służby apelują o to, aby nie wchodzić na pokrywę statów, gdyż pokryła je bardzo cienka warstwa lodu.

Więcej o: