- W świetle wojny w Ukrainie widzimy, że obecna ok. 150-tysięczna armia jest zdecydowanie za mała. Nasz ambitny plan i przyjmowane rozwiązania mają umożliwić zwiększenie liczebności Sił Zbrojnych do ok. 300- 250 tysięcy żołnierzy wojsk operacyjnych i 50 tysięcy obrony terytorialnej - mówił pod koniec listopada szef Ministerstwa Obrony Narodowej (MON), Mariusz Błaszczak na XV Międzynarodowym Kongresie w Toruniu.
W związku z tym MON przewiduje zwiększenie liczebności Wojska Polskiego. Wznowione zatem zostają obowiązkowe ćwiczenia wojskowe zakończone przysięgą. Wezwanie dostanie nawet 200 tys. osób także tych, "które nie odbywały dotychczas czynnej służby wojskowej oraz osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy (osoby po kwalifikacji wojskowej)", co zostało opublikowane 5 grudnia w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.
Ćwiczenia odbywają w jednostkach wojskowych i związkach albo jednostkach organizacyjnych podległych ministrowi obrony narodowej lub w innych wskazanych przez niego podmiotach. Praca nie stanowi przeszkody. Pracodawca będzie musiał udzielić rezerwiście urlopu bezpłatnego. Za każdy dzień ćwiczeń powołanym przysługuje od wojska uposażenie zasadnicze.
Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji podkreśla, że wezwanie nie jest jednoznaczne z wydaniem decyzji o powołaniu na ćwiczenia. Decyzja jest wydawana dopiero po upewnieniu się, że dana osoba spełnia określone warunki. Kto może zostać wezwany na ćwiczenia wojskowe dokładnie precyzuje ustawa "O obronie Ojczyzny".
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Zgodnie z opublikowanym projektem rozporządzenia dotyczącym liczby osób, które mogą zostać wezwane do odbycia czynnej służby wojskowej w 2023 r. przewidziano powołanie:
Obowiązek pełnienia zasadniczej służby wojskowej może odroczyć osoba, która:
Mają one jednak charakter czasowy i trwają do wygaśnięcia ich przyczyny. Więcej na temat obowiązkowych ćwiczeń w artykule:
Zgodnie z art. 168 ustawy o "Obronie Ojczyzny", osoby podlegające obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej, które zostały duchownymi lub członkami zakonów (po profesji wieczystej), przenosi się do pasywnej rezerwy. Uwaga! Armia może wezwać na przeszkolenie księdza, który chce pełnić funkcję kapelana. Dzieje się tak za zgodą przełożonych duchownego.
Rezerwa pasywna obejmuje osoby poniżej 55. roku życia, a w przypadku podoficerów i oficerów poniżej 63. r. ż., które: