Archidiecezja odwołuje jubileusz abp. Wiktora Skworca. Duchowny miał uczestniczyć w tuszowaniu pedofilii

Archidiecezja Katowicka poinformowała, że odwołuje jubileusz abp. Wiktora Skworca. Impreza była zaplanowana na początek stycznia. "Presja ma sens! [...] Żenująca impreza na cześć arcybiskupa została odwołana" - napisał na Twitterze radny Platformy Obywatelskiej Łukasz Borkowski.
Zobacz wideo Komisje wyborcze przy kościołach? Odpowiada Piotr Zgorzelski

6 stycznie 2023 r.  w sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach miał odbyć się potrójny jubileusz abp. Wiktora Skworca. Duchowny miał świętować 75. urodziny, 25. rocznicę święceń biskupich i 50. rocznicę kapłaństwa.

W czasie uroczystości miały wystąpić NOSPR oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". W zaproszeniu podkreślono, że będzie to również okazja "do spotkania z Czcigodnym jubilatem".

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Archidiecezja odwołuje jubileusz abp. Skworca

Jubileusz wywołał sprzeciw m.in. wśród katowickich radnych. - Sprawa budzi głęboki niesmak. Wielka feta w iście bizantyjskim stylu, na której głębokim cieniem kładą się wciąż nierozliczone afery pedofilskie - mówił Onetowi Łukasz Borkowski z Platformy Obywatelskiej.

- Arcybiskup dostał okazję, żeby się usunąć w cień. Powinien pójść do zakonu i oddać się pokucie. On jednak wyraźnie uważa, że nadal może się zachowywać, jakby nic się nie stało - stwierdził z kolei w rozmowie z "Wyborczą" Jarosław Makowski, szef katowickiej PO.

Dodał, że duchowny nie poniósł kary za tuszowanie pedofilii. - I zachowuje się, jak gdyby nic się nie stało! Uważa, że nadal może brylować. Zaczyna myśleć, że wygrał bitwę, że przeczekał, że można wracać - zaznaczył.

W czwartek Archidiecezja Katowicka poinformowała, że uroczystość się nie odbędzie. "Archidiecezja Katowicka rezygnuje z organizacji planowanego na 6 stycznia 2023 roku koncertu w NOSPR w Katowicach" - przekazano w komunikacie.

Decyzję archidiecezji skomentował na Twitterze radny Borkowski. "Presja ma sens! Warto robić dym w słusznej sprawie! Żenująca impreza na cześć arcybiskupa została odwołana" - napisał na Twitterze.

Abp Skworc miał tuszować pedofilię

W lipcu 2021 r. abp Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa KEP. Decyzja miała związek z zakończonym postępowaniem Stolicy Apostolskiej dotyczącym zaniedbań duchownego. Abp Skworc przed laty miał nie zareagować, gdy docierały do niego informacje na temat księdza molestującego nieletnich.

Więcej o: