Pogoda. Prognoza zagrożeń IMGW. W weekend śnieg, zawieje i marznące opady

W ten weekend niemal w całym kraju obowiązywać będą zagrożenia meteorologiczne pierwszego stopnia, wydane przez IMGW. Synoptycy prognozują intensywne opady śniegu, zawieje, zamiecie oraz marznące opady, które mogą powodować gołoledź. Czeka nas prawdziwy atak zimy.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia na weekend 9-11 grudnia. W przeważającej części kraju prognozowane są marznące opady, opady śniegu oraz zawieje i zamiecie śnieżne. W najbliższą niedzielę w całym kraju czeka nas zimowa aura. 

Zobacz wideo Piszczatowska: W Europie nie ma ani jednego projektu atomowego, który zostałby zrealizowany w budżecie i na czas

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Prognoza zagrożeń IMGW na piątek 

IMGW podało na Twitterze  informację o dynamicznych zmianach pogody w najbliższy weekend. W piątek możemy spodziewać się intensywnych opadów śniegu powodujących przyrost pokrywy śnieżnej o 10-15 cm w czasie do 12 godzin. Opady spodziewane są głównie na południu kraju. Ostrzeżenia mogą zostać wydane dla powiatów województwa śląskiego i małopolskiego. Tego dnia ostrzeżenia dotyczyć będą także marznących opadów mogących powodować gołoledź. Alerty pierwszego stopnia najprawdopodobniej zostaną wydane w województwach podkarpackim i małopolskim (tam alerty obowiązywać będą na północnych obszarach województw) oraz lubelskim i świętokrzyskim (przewidywane alerty w południowych częściach regionów).

Prognoza zagrożeń IMGW na sobotę i niedzielę

W sobotę IMGW prognozuje marznące opady skutkujące powstawaniem gołoledzi jedynie na obszarze województwa podkarpackiego. Należy zachować szczególną ostrożność na drogach. W niedzielę niemal w całym kraju prognozowana jest mocno zimowa aura. IMGW zapowiada ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, łódzkim. Alerty pierwszego stopnia dotyczące zawiei i zamieci śnieżnych spowodowanych wiatrem o średniej prędkości 29-40 km/h lub porywami wiatru o prędkości 55-72 km/h najprawdopodobniej obejmą województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, świętokrzyskie, łódzkie, śląskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie. Również tego dnia prognozowane są marznące opady. Prognoza ostrzeżeń dotyczy przede wszystkim województw: lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego.

Więcej o: