Tegoroczny konkurs na Młodzieżowe Słowo Roku organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim wygrało słowo "essa". Co oznacza? Skąd się wzięło w naszym języku? Wyjaśniają ci, którzy słowo "essa" znają od bardzo dawna.
Słowem "essa" szczeciński raper Sobota, czyli Michał Sobolewski, posługiwał się już wiele lat temu. Co to według niego oznacza?
- Co to znaczy "essa"? To stan ducha. A jaki? Odsyłam was do utworu pod tytułem "Essa" - mówi w rozmowie z Radiem Szczecin raper Sobota. Jego zdaniem słowa "essa" używamy wtedy, kiedy w naszym życiu "jest świetnie, chodzi o stan euforyczny".
Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.
Ciekawą historię Młodzieżowego Słowa Roku 2022 "essa" przedstawia raper Wini. Jak mówi w rozmowie z serwisem edukacja.rp.pl, po raz pierwszy miał styczność ze słowem "essa" w latach 90. ubiegłego wieku. Co znaczyło to słowo? Kiedy się go używało?
To był bojowy okrzyk imprezowy. Myśmy tak nazwali naszą ekipę uliczną. Oprócz tego to słowo pojawia się w filmie 'Seksmisja'. Jedna z jego bohaterek krzyczy właśnie: 'essa'
- tłumaczy Winicjusz Bartków.
I jak dodaje, latami pracował nad tym, by to słowo zrobiło karierę. Udało się, dziś słowem "essa" posługują się nawet dzieci z młodszych klas szkół podstawowych.