Projekt "Jeden dzień w..." Outriders i Ukrayina.pl nominowany do Paszportów Polityki

Anna i Jakub Górniccy z Outriders zostali nominowani do Paszportów Polityki w kategorii Kultura Cyfrowa za projekt "Jeden dzień w..." . Dziennikarskie przedsięwzięcie pokazuje codzienność mieszkańców ukraińskich miast w czasie wojny. Projekt powstał we współpracy z portalem Ukrayina.pl.

W ramach projektu "Jeden dzień w..." dziennikarze Outriders odwiedzili sześć ukraińskich miast i przedstawili codzienne życie podczas rosyjskiej inwazji. - Zdjęcia zniszczonych miejsc i budowli towarzyszą nam od 24 lutego. Pojawiają się niemal codziennie. Z drugiej strony mało widzimy codziennego życia i tego, jak Ukraina dostosowuje się na bieżąco do ciągle zmieniającej sytuacji - tłumaczył w październiku Jakub Górnicki z Outriders. - Poprzez projekt "Jeden dzień w..." chcieliśmy po pierwsze pokazać kontrast - widać go chyba najbardziej pomiędzy Odessą a Zaporożem. A te miasta dzieli zaledwie kilka godzin jazdy. Po drugie - chcieliśmy dać jakąś formę interakcji i stworzyć wrażenie przebywania w tym miejscu. Stąd też technologia 360 - podkreślał.

Zobacz wideo Podatek hipotetyczny - czym jest i jak na nim skorzystać? Wyjaśniamy

"Jeden dzień w...". Anna i Jakub Górniccy nominowani do Paszportów Polityki

Jakub i Anna Górniccy za swój reporterski projekt zostali nominowani do Paszportów Polityki w kategorii Kultura Cyfrowa. 

"To połączenie wysokiej próby profesjonalnego dziennikarstwa z innowacyjnym wykorzystaniem cyfrowych technologii medialnych. Doskonałym wyrazem takiej strategii jest projekt 'Jeden dzień w…', opowiadający o życiu w czasie wojny w sześciu miastach Ukrainy. Reporterzy Outriders wspólnie z kolegami przewodnikami z Ukrainy pokazują, jak wygląda życie w cieniu nieustannego zagrożenia bombardowaniami w Kijowie, Odessie, Krzywym Rogu, Zaporożu, Dnieprze, Mikołajowie" - czytamy na polityka.pl. W uzasadnieniu podkreślono, że "umiejętne łączenie technologii i dziennikarskiego rzemiosła stało się znakiem firmowym Outriders". 

W ramach przedsięwzięcia między ukraińskimi miastami podróżowali: Serhij Kolesnikow, Jakub Górnicki, Piotr Andrusieczko, Ewa Dunal, Aleksandra Rutkowska i Zuzanna Olejniczak. W terenie reporterom Outriders towarzyszyli zaś: Witalij Grynczuk, Oleksandr Matwijenko, Walentyna Gurowa, Karina Bondarenko, Olha Honcha i Oleksandr Oleynik. Przez 12 dni reporterzy przejechali prawie 4 tysiące kilometrów. Przy pomocy technologii pokazują, jak w czasie wojny wygląda sześć ukraińskich miast, regularnie atakowanych przez Rosję

Projekt "Jeden dzień w..." powstał we współpracy z portalem Ukrayina.pl.

Efekty pracy dziennikarzy można znaleźć w artykule poniżej: 

Więcej o: