Dr Hanna Machińska odwołana z funkcji zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. Ma już następcę

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek podjął decyzję o odwołaniu dr Hanny Machińskiej z funkcji zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. Dr Machińska pełniła tę funkcję od ponad pięciu lat. Pracę na tym stanowisku zakończy pod koniec grudnia.

"Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek podjął decyzję o odwołaniu z dniem 31 grudnia 2022 r. dr Hanny Machińskiej z funkcji Zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich. Funkcję tę dr H. Machińska pełni od 26 września 2017 r." - czytamy w komunikacie wydanym w środę przez biuro RPO.

Następcą dr Machińskiej będzie Wojciech Brzozowski, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Zakładu Prawa Wyznaniowego na Wydziale Prawa i Administracji UW. Jest też członkiem Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

W latach 2013-2017 pracował jako ekspert ds. legislacji w Biurze Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu. W tym roku został powołany przez RPO do składu Komitetu Ekspertów Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur. 

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Specjalizuje się w prawach człowieka, prawie konstytucyjnym i wyznaniowym. Jest autorem ponad stu publikacji w renomowanych wydawnictwach krajowych i zagranicznych, w tym monografii poświęconych bezstronności światopoglądowej władz publicznych oraz niezależności konstytucyjnego organu państwa. Jest także współautorem cieszącego się powodzeniem podręcznika do praw człowieka (trzy wydania, ostatnie w 2021 r.)" - stwierdzono w komunikacie.

Zobacz wideo Jarosław Gowin na liście PSL? Kosiniak-Kamysz: Nie ma o tym mowy na dzień dzisiejszy

Dr Hanna Machińska odwołana. "RPO niezwykle wysoko ocenia jej dorobek"

W komunikacie biura Rzecznika Praw Obywatelskich nie umieszczono informacji na temat powodów dowołania dr Hanny Machińskiej. Zwróciliśmy się w środę do biura prasowego RPO z e-mailową prośbą o ujawnienie tych przyczyn.

"RPO niezwykle wysoko ocenia dorobek i działania dr Hanny Machińskiej. Wniosła ona bardzo ważny wkład w działalność urzędu i umacniania jego autorytetu, m.in. przez interwencje w miejscach zdarzeń, gdzie mogło dojść do łamania praw człowieka, zawsze wykazując wielką wrażliwość i wysokie kompetencje" - przekazała portalowi Gazeta.pl Monika Okrasa, dyrektorka Zespołu Kontaktów z Mediami Komunikacji Społecznej.

Zastępczyni RPO: W Polsce następuje brutalizacja działań policjiZastępczyni RPO: W Polsce następuje brutalizacja działań policji

Jak zaznaczyła przedstawicielka biura RPO, Rzecznik Praw Obywatelskich może posiadać tylko trzech zastępców.

"RPO Marcin Wiącek powołał na to stanowisko prof. Wojciecha Brzozowskiego, powszechnie uznanego eksperta z zakresu prawa konstytucyjnego i praw człowieka, kierując się jego wybitnym doświadczeniem międzynarodowym, wrażliwością i wiedzą z zakresu praw człowieka" - czytamy w e-mailu przesłanym Gazeta.pl.

Jak dodano, "zarówno Rzecznik i Biuro RPO pozostają otwarci na bliską, ekspercką współpracę z dr Hanną Machińską i wyrażają nadzieję na możliwość korzystania z jej ogromnej wiedzy i doświadczenia w zakresie ochrony praw człowieka".

"Fatalna wiadomość", "Smutny dzień"

Dr Hanna Machińska jest prawniczką, w latach 1991-2017 kierowała Biurem Rady Europy w Warszawie. We wrześniu 2017 r. została powołana przez Adama Bodnara na stanowisko zastępczyni RPO. Dr Machińska była też m.in. ekspertką w Komitecie Doradczym ds. Prawa Europejskiego przy ministrze sprawiedliwości w latach 2008-2010. Specjalizuje się kwestiami związanymi z prawami człowieka, prawem UE i prawem ochrony środowiska.

Migranci na granicy polsko-białoruskiejZastępczyni RPO o granicy: Ciągle widzimy twarze ludzi zmaltretowanych

"Dr Machińska to jedna z najodważniejszych obrończyń praw człowieka w Polsce, ceniona w całej Europie. Od Dr Machińskiej uczyłem się szczególnej wrażliwości na los najsłabszych" - skomentował na Twitterze były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

"Dr Hanna Machinska odwołana z funkcji zastępczyni RPO. To fatalna wiadomość! Jej wielka praca w obronie uchodźców, społeczności LGBT i innych praw człowieka powinna być rozwijana, a nie wstrzymywana. Dlaczego Marcin Wiącek ulega władzy i pozwala na cenzurę urzędu?" - napisał na Twitterze poseł PO Franciszek Sterczewski.

"Odwołanie dr Hanny Machińskiej z funkcji zastępcy RPO to smutny dzień dla obywateli i obrońców praw człowieka. Straciliśmy ważnego sojusznika i kolejny bastion chroniący przed opresją władzy i patrzący tej władzy na ręce. Straciliśmy osobę oddaną, profesjonalną i odważną" - skomentowała adwokatka Sylwia Gregorczyk-Abram.

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar i Hanna Machińska. podczas wręczenia odznaki honorowej 'Za zasługi dla ochrony praw człowieka' .Zastępczyni RPO o tzw. ustawie wywózkowej: Budzi nasze przerażenie

Monika Wiszyńska-Rakowska pełnomocnikiem RPO

Jednocześnie RPO powołał Monikę Wiszyńską-Rakowską na stanowisko Pełnomocnika do spraw wdrażania postanowień Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami.

Do zadań Wiszyńskiej-Rakowskiej będzie należeć m.in. "koordynowanie i opracowywanie projektów stanowisk Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawach dotyczących praw osób z niepełnosprawnościami, w szczególności wystąpień do organów, organizacji lub instytucji, w których działalności RPO stwierdził naruszenie wolności i praw człowieka i obywatela".

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: