RPA: Janusz Waluś na wolności. Został zwolniony warunkowo. "Jego uwolnienie ponownie otworzyło rany"

Janusz Waluś w latach 90. został skazany w Republice Południowej Afryki na dożywocie za zabójstwo lewicowego polityka. Właśnie wyszedł na wolność.

Zabójca komunistycznego politykaJanusz Waluś, został warunkowo wypuszczony na wolność - taką informację podał w środę 7 grudnia rząd Południowej Afryki. Polski imigrant za zabójstwo komunistycznego działacza ruchu zwalczającego apartheid - Chrisa Haniego - do którego doszło w 1993 roku, spędził w południowoafrykańskim więzieniu prawie 30 lat. Polak został skazany pierwotnie na karę śmierci, którą zniesiono w 1994 roku wraz z nastaniem rządów demokratycznych w RPA. Sąd zmienił wówczas wyrok na dożywocie.

RPA. Janusz Waluś na wolności. Ubiegał się o zwolnienie od 2016 roku

Janusz Waluś ubiegał się o zwolnienie warunkowe od 2016 roku. Sąd w Pretorii wyraził wówczas zgodę na przedterminowe zwolnienie, co spotkało się z krytyką rządzącej w RPA partii Afrykański Kongres Narodowy (ANC). Ministerstwo Sprawiedliwości złożyło apelację. 18 sierpnia 2017 organ sprawiedliwości podjął decyzję uchylającą postanowienie poprzedniej decyzji. Waluś pozostał więc w więzieniu.

W tym samym roku Waluś, aby ułatwić proces przedterminowego zwolnienia go z więzienia, zrzekł się obywatelstwa południowoafrykańskiego i starał się o przeniesienie do więzienia w Polsce, gdzie chciał odbyć resztę kary. Sąd jednak zdecydował, że skazany będzie kontynuować wyrok w Południowej Afryce.

21 listopada 2022 Trybunał Konstytucyjny w RPA podjął decyzję o warunkowym zwolnieniu Janusza Walusia. Okres warunkowy będzie trwał dwa lata.

Janusz WaluśNowe fakty ws. ataku na Walusia. Media ujawniają tożsamość napastnika

Oświadczenie Ministerstwa Sprawiedliwości RPA

"Nie ma wątpliwości, że przestępca Janusz Waluś jest polaryzującą postacią w naszej rodzącej się demokracji, a jego uwolnienie - ze zrozumiałych względów - ponownie otworzyło rany wśród niektórych członków społeczeństwa, zwłaszcza rodziny zmarłej ikony walki Chrisa Haniego" - czytamy w oświadczeniu wydanym w środę przez Ministerstwo Sprawiedliwości RPA.

Janusz WaluśJanusz Waluś dźgnięty nożem w więzieniu. Przebywa w szpitalu

"Działania Walusia miały na celu wykolejenie projektu demokratycznego w jego najbardziej krytycznym, formacyjnym stadium, kiedy to wybór pomiędzy wprowadzeniem kraju na trwałą ścieżkę pokoju, demokracji i pojednania z jednej strony, a chaosem, konfliktami społecznymi i rozlewem krwi z drugiej, był stale oddalany o jedną złą decyzję. Zabicie Haniego bezapelacyjnie należało do tych działań, które zmierzały do skazania kraju na ten drugi los, gdyby nie natchnione przywództwo założycieli naszego narodu i determinacja mieszkańców RPA" - dodano.

Więcej o: