Jan Nowicki nie żyje. Filmowy "Wielki Szu" zmarł w wieku 83 lat

Jan Nowicki nie żyje. Wybitny aktor filmowy i teatralny miał 83 lata. Jedną z jego najważniejszych ról była ta w filmie "Wielki Szu" Sylwestra Chęcińskiego. Był też jednym z ulubionych aktorów Andrzeja Wajdy. Odszedł w swoim domu w miejscowości Krzewent.

W wieku 83 lat zmarł aktor Jan Nowicki. Poinformował o tym radny gminy Kowal w województwie kujawsko-pomorskim, cytowany przez portal Naszemiasto. Aktor zmarł w nocy w swoim domu we wsi Krzewent położonej w tej gminie.

Zobacz wideo Dlaczego ludzie cierpią w miłości i co ma z tym wspólnego kultura? Rozmawiamy z dr. Tomaszem Stawiszyńskim

Jan Nowicki nie żyje. Kim był?

Jan Nowicki urodził się 5 listopada 1939 roku w Kowalu. Był polskim aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, a także reżyserem teatralnym, pedagogiem, felietonistą, pisarzem oraz poetą. W swojej karierze zagrał niemal 200 ról. Przez ponad 30 lat związany był ze Starym Teatrem w Krakowie

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, gdzie również później wykładał. W latach 1973-74 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Aktorskiego. 

Jan Nowicki był jednym z ulubionych aktorów teatralnych Andrzeja Wajdy (zmarły w 2016 r.), u którego zagrał m.in. w filmie "Popioły". Największą popularność przyniosła mu rola w filmie Sylwestra Chęcińskiego "Wielki Szu", w którym wcielił się w tytułowego oszusta karcianego. 

 

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wielu pamięta też Nowickiego z roli w filmie "Sanatorium pod klepsydrą", który jest adaptacją prozy Brunona Schulza. Wcielił się w nim w rolę Józka, który w tajemniczym sanatorium spotyka nieżyjącego ojca. 

Ostatnią rolę zagrał w mającym premierę w ubiegłym roku filmie krótkometrażowym "Taksiarz". Wcielił się w rolę tytułowego taksówkarza Staszka. Ma na koncie także niezliczone kreacje teatralne.

Jan Nowicki otrzymał liczne odznaczenia, w tym: Order Odrodzenia Polski, Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a także węgierski Krzyż Oficerski Zasługi Orderu Republiki Węgierskiej.

83. urodziny Jan Nowicki obchodził 5 listopada.

Więcej o: