Roman Załuski nie żyje. Reżyser filmów "Kogel-mogel" i "Och, Karol" zmarł przed 86. urodzinami

Reżyser Roman Załuski zmarł pod koniec listopada w wieku 85 lat - poinformowało we wtorek Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Twórca znany był z takich filmów jak między innymi "Kogel-mogel" czy "Och, Karol".

Stowarzyszenie Filmowców Polskich przekazało we wtorek 6 grudnia smutną wiadomość. Zmarł reżyser i scenarzysta Roman Załuski. 10 grudnia twórca skończyłby 86 lat.

Zobacz wideo "Kogel Mogel" to film jakby kultowy. Za co ludzie go tak kochają? Za te cytaty!

Roman Załuski nie żyje. Polski reżyser miał 85 lat

Jak czytamy, Roman Załuski zmarł 29 listopada 2022 roku w Warszawie, informacja o jego śmierci została przekazana jednak dopiero teraz. Według informacji portalu grobonet.com artysta został pochowany na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.


Więcej aktualnych wiadomości z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jerzy Połomski nie żyje. legendarny piosenkarz zmarł w wieku 89 latJerzy Połomski nie żyje. Autor utworu "Cała sala śpiewa z nami" miał 89 lat

Roman Załuski zmarł przed 86. urodzinami. Kim był?

W 1958 roku Roman Załuski ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Po studiach wyjechał do Warszawy. Popularność przyniosły mu przede wszystkim komedie obyczajowe z czasów PRL-u: "Wyjście awaryjne" (1982), "Och, Karol" (1985), "Kogel-mogel" (1988), "Galimatias, czyli kogel-mogel II" (1989), a także "Komedia małżeńska" (1994). 

Jak podaje SFP, Załuski otrzymał Nagrodę Komitetu ds. Radia i Telewizji za twórczość radiową i telewizyjną za rok 1970. Był także sześciokrotnie nominowany do Złotego Lwa przyznawanego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 1986 roku film "Och, Karol" otrzymał Nagrodę Specjalną Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych za największą frekwencję. 

Kamil DurczokTo m.in. te osoby zmarły w ciągu minionego roku

Więcej o: