Pogoda na tydzień. Nawet 20 cm śniegu i zawieje. Zrobi się chłodniej

Przed nami kilka pochmurnych dni z opadami deszczu i śniegu. W połowie tygodnia do Polski zacznie docierać chłodniejsze powietrze z północy. W weekend miejscami możliwe zawieje śnieżne.

We wtorek będzie pochmurnie. Synoptycy IMGW prognozują opady deszczu przechodzące od północnego zachodu w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Początkowo na północnym wschodzie może padać marznący deszcz powodujący gołoledź. W górach sypnie śniegiem - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm w Tatrach i Sudetach.

Temperatura maksymalna wyniesie od -1 stopnia do 0 na Warmii, Mazurach, Suwalszczyźnie i Białostocczyźnie, przez 2-3 stopnie w centrum, do 5-6 stopni na południu. Powieje umiarkowany wiatr z południa. Noc z lekkim mrozem na północy kraju i lekko dodatnią temperaturą na południu - podaje IMGW.

Mróz (zdjęcie ilustracyjne)Jak otworzyć zamarznięte drzwi w aucie? Jak odmrozić zamek?

Pogoda. "Rządy obejmie wilgotna masa powietrza arktycznego"

W połowie tygodnia do Polski zacznie napływać chłodniejsze wilgotne powietrze z północy. - Tylko w sobotę nad południowe i wschodnie regiony napłynąć ma cieplejsza masa, jednak na krótko. Później rządy obejmie wilgotna masa powietrza arktycznego - mówi Arleta Unton-Pyziołek, synoptyczka TVN Meteo.

W środę wciąż pochmurnie, choć możliwe będą lokalne przejaśnienia. Miejscami spadnie 1-3 cm śniegu. Termometry pokażą od 0 stopni na Podlasiu, przez 2 w centrum, do 4 na południowym zachodzie kraju. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, porywisty, południowo-zachodni.

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

W czwartek i piątek mniej chmur i mniej opadów, zwłaszcza na zachodzie Polski. Chłodniej na północy - około 1 stopnia, cieplej na południu - do 5 stopni. Noce z niewielkim mrozem, chłodniej będzie tylko w okolicy Suwałk i w dolinach górskich - tam -5 stopni.

W piątek w południowych regionach wystąpią okresowe opady deszczu do 5 l/mkw., a w górach spadnie do 5 cm śniegu.

Zobacz wideo Minus 60°C w styczniu i mrozy w maju. Jak żyje się w tej wsi?

Pogoda na weekend 10-11 grudnia

Zgodnie z prognozą pogody IMGW w sobotę możemy spodziewać się więcej opadów: na zachodzie i południu głównie śniegu, na wschodzie deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 0 stopni na południowym zachodzie do 4 nad morzem i 7 na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni.

Grzejnik (zdjęcie ilustracyjne)Jak oszczędzać na ogrzewaniu? Najlepsze sposoby na zmniejszenie rachunku

Niedziela z szansą na więcej słońca. Nad morzem i południowym wschodzie możliwy przelotny śnieg. Mocno posypie w Karpatach - spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej o nawet 20 cm. Zrobi się chłodniej: w dzień od -2 do 1 stopnia, w nocy nawet -7.

Wiatr słaby i umiarkowany, okresami silniejszy. Na południu może osiągać prędkość 60 km/h i powodować zawieje śnieżne.

W poniedziałek wg prognozy TVN Meteo padać nie będzie tylko w zachodniej Polsce. W pozostałych regionach spadnie 1-10 cm śniegu. Warunki na drogach będą trudne.

Więcej o: