Z ustaleń RMF24 wynika, że wszyscy Polacy mają dostać e-skierowania na szczepienia przeciwko grypie. Wirtualny dokument ma zastąpić receptę na szczepienie, którą teraz musi wystawić lekarz.
- Chętni będą mogli pójść do apteki, tam zaszczepi ich aptekarz, już bez recepty od lekarza. Chcielibyśmy wprowadzić to jak najszybciej. Niezbędna jest zmiana ustawowa, którą Sejm i Senat zajmą się jeszcze w grudniu - zapowiada w rozmowie z RMF FM wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak podkreślił, to ułatwienie ma dotyczyć przede wszystkim osób, dla których szczepionka przeciwko grypie nie jest refundowana.
Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
W poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zachęcał do szczepień przeciwko grypie i COVID-19. Jak powiedział dziennikarzom w Senacie, Polacy nie chcą się szczepić. Na ten moment przeciwko grypie zaszczepiło się średnio dwóch na stu Polaków.
Kraska podkreślał, że specjaliści przewidują, że w najbliższych tygodniach liczba chorych będzie rosnąć. Jego zdaniem obecny okres przed spodziewanym wzrostem liczby zakażeń jest dobrym momentem, żeby przyjąć dawkę przypominającą.
Waldemar Kraska, pytany o możliwość zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce od 1 stycznia 2023 roku, powiedział, że sprawa nie jest przesądzona. Pod koniec listopada o takiej możliwości mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Czeladzi.
Wiceminister Kraska powiedział, że w tej sprawie resort zdrowia konsultuje się z ekspertami. - My musimy na ich opiniach polegać - stwierdził. Dodał, że powinniśmy bacznie się przyglądać sytuacji epidemicznej na świecie.
- Jeżeli takie będą rekomendacje ekspertów, żeby ten stan znieść, to oczywiście tak będzie, ale na tę chwilę takiej decyzji nie ma - zaznaczył.
Z danych opublikowanych na stronie Ministerstwa Zdrowia wynika, że od 27 grudnia 2020 roku, gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, wykonano ich ponad 57 milionów 677 tysięcy. W pełni zaszczepionych jest ponad 22 miliony 600 tysięcy osób. Podano blisko 15 milionów dawek przypominających. Z danych resortu zdrowia wynika też, że dzienna liczba szczepień wyniosła 166.