Rydzyk wychwala biskupa, który tuszował pedofilię w Kościele. "Tak powstają święci"

"Niezamierzone zaniedbanie" - tak tuszowanie pedofilii w Kościele katolickim nazywa Tadeusz Rydzyk. Szef Radia Maryja, podczas obchodów 31. urodziny rozgłośni, bronił publicznie biskupa Stanisława Napierały, który miał właśnie tak postępować. - Tak powstają święci - wychwalał go Rydzyk.

3 grudnia w Toruniu ojciec Tadeusz Rydzyk przewodniczył obchodom 31. urodzin Radia Maryja. Wymieniał wielu dobroczyńców, współpracowników, zwracał się do kolejnych biskupów. Jednym z nich był Stanisław Napierała, biskup z Kalisza, który miał tuszować sprawę pedofilii w przypadku jednego z antybohaterów filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". 

Na pewno ogląda nas ksiądz biskup Stanisław Napierała. Ale ma zakaz za niezamierzone zaniedbanie. Zostawiam to, błogosławię. Tak się zostaje świętym. To jest pchanie na ołtarze. Dla mnie to są współcześni męczennicy

- stwierdził Rydzyk, komplementując duchownego. Dodał, że "na pewno mnie potępią niektórzy, ale co mi tam powie TVN czy 'Gazeta Wyborcza', nie będę słuchał". 

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Włodzimierz Czarzasty gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (05.12)

Rydzyk wychwala biskupa, który tuszował pedofilię w Kościele. "Tak powstają święci"

Nagranie tego fragmentu zamieścił na Twitterze Szymon Piegza. "Rydzyk znów wychwala biskupa, który tuszował pedofilię. [...] Msza była w sobotę, a reakcji @EpiskopatNews, @Abp_Gadecki, @Prymas_Polski, @OchronaKEP, @piotrstudnicki, @CODziecka, @CSsR_PL ciągle brak, dlaczego?" - wymienia dziennikarz Onetu. 

Wobec bpa Stanisława Napierały wysuwane są podejrzenia o tuszowanie pedofilii w Kościele katolickim. Duchowny miał wiedzieć o działalności ks. Arkadiusza H., oskarżonego o molestowanie nieletnich chłopców. Przestępstwa H. są jednym z tematów filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego".

Napierała jest związany z kościołem w Kaliszu od lat 80., a funkcję biskupa diecezjalnego pełnił w latach 1992-2012. Od 2012 jest biskupem seniorem. Duchowny był jednym z najważniejszych kościelnych urzędników w diecezji kaliskiej, na której terenie pracował ksiądz Arkadiusz H. oskarżony o molestowanie ministrantów. Po tym, jak Episkopat ogłosił, że sobotnie święcenia poprowadzi w zastępstwie Janiaka biskup Napierała, głos w sprawie zabrał Andrzej Hurny - ofiara molestowania przez księdza H. i jeden z bohaterów nowego filmu Sekielskich. Jak wskazuje, o działaniach księdza H. jego matka informowała właśnie biskupa Napierałę. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: