Renata Przemyk nie chce Nagrody Mediów Publicznych. "W oczy bym sobie nie mogła spojrzeć"

Nominowana do Nagrody Mediów Publicznych Renata Przemyk oświadczyła, że wycofuje się z konkursu. "Linia programowa mediów publicznych rozmija się z moją linią światopoglądową" - napisała w oświadczeniu.

"Ogromnie miło jest być zauważanym i nagradzanym, zwłaszcza jak się jest artystą niezależnym, a nagrodzie towarzyszy spora kwota pieniędzy. Tym bardziej z żalem zawiadamiam, już na etapie nominacji, że Tej nagrody przyjąć bym nie mogła. Linia programowa mediów publicznych rozmija się z moją linią światopoglądową. Różne też mamy spojrzenia na prawa kobiet, tolerancję, sztukę i wolność słowa" - napisała na Facebooku Renata Przemyk.

Zobacz wideo "Ruski agent!", "To, co robicie, jest skandalem". Tak wyglądało głosowanie nad uchwałą uznającą Rosję za państwo wspierające terroryzm Sejmie

Renata Przemyk o nagrodzie Polskiego Radia. "W oczy bym sobie nie mogła spojrzeć"

Piosenkarka dodała, że "ciągle rozpacza po dawnej Trójce, która uczyła nas myśleć samodzielnie i ironicznie". "Byłam dobrą uczennicą wychowaną na Gombrowiczu, Hašku, Niedźwiedzkim i Kaczkowskim. Ja bym w oczy sobie spojrzeć nie mogła przyjmując dziś nagrodę od instytucji tak obcej im ideologicznie" - napisała. "Być może skończy się na nominacji, w tej sytuacji już na pewno. Jednak nie mogłam czekać. W momencie ogłoszenia, rezygnacja z otrzymanej nagrody miałaby mocniejszy wydźwięk. Jeśli jednak nagrody by mi nie przyznano, ciche moje oczekiwanie mogłoby być potraktowane jako nadzieja na otrzymanie, a nie chciałabym, żeby pozostał choćby cień wątpliwości. Z wyrazami szacunku dla kapituły!" - czytamy na końcu wpisu artystki. 

Nagroda Mediów Publicznych

Gala Nagrody Mediów Publicznych ma się odbyć w poniedziałek. Renata Przemyk została nominowana za konsekwencję, szczerość wypowiedzi, wszechstronność i szerokie zainteresowania muzyczne. Przyznawana przez Polskie Rado Nagroda Mediów Publicznych została ustanowiona w 2008 roku. Przywróconą ją w 2019 roku i od tej pory przyznawana jest w trzech kategoriach: obraz, dźwięk i słowo.

Niemiecka policja / zdjęcie ilustracyjneTragedia pod Hanowerem. Nie żyje 13-miesięczna dziewczynka

Więcej o: